Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 1 grudnia 1994 r. sygn. III ARN 65/94

Przy zwolnieniu policjanta ze służby z powołaniem się na art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. Nr 30, poz. 179 ze zm.) należy uwzględnić okoliczności konkretnego przypadku, dotyczące zachowania się policjanta w służbie i w życiu prywatnym, bądź zdarzenia, które uniemożliwiają lub utrudniają pełnienie służby.

Przewodniczący SSN: Walery Masewicz (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Adam Józefowicz, Jerzy Kwaśniewski, Janusz Łętowski, Andrzej Wróbel

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 1 grudnia 1994 r. sprawy ze skargi Urszuli S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 listopada 1993 r., [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji, na skutek rewizji nadzwyczajnej Rzecznika Praw Obywatelskich [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 kwietnia 1994 r., [...]

uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Rozkazem personalnym Komendanta Głównego Policji [...] z dnia 30 lipca 1990 r. Urszula S. została zwolniona ze służby w Policji, będąc w dniu zwolnienia młodszym chorążym zatrudnionym na stanowisku starszego referenta do spraw finansowych w Wydziale Gospodarki Materiałowo-Technicznej w Komendzie Wojewódzkiej Policji w L. Za podstawę prawną rozwiązania stosunku służbowego uznano art. 41 ust. 2 pkt 5 w związku z art. 147 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. Nr 30, poz. 179 ze zm.).

Z akt osobowych Komendy Wojewódzkiej Policji w L. wynika, że rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia 30 lipca 1990 r. odnoszący się m.in. do Urszuli S. obejmował większą, aczkolwiek bliżej nie określoną grupę funkcjonariuszy policji, gdyż w dokumentach akt osobowych rozkaz ten traktowany jest jako „wyciąg”. Przypuszczenie to potwierdza rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w L. z dnia 31 lipca 1990 r. [...] odwołujący się wprawdzie do rozkazu ogólnego, lecz zawierający także formułę „zwalniania ze służby w Policji”. Obydwa omawiane tu dokumenty nie zawierają żadnego uzasadnienia faktycznego i prawnego, pouczenia o środkach odwoławczych; powołują się natomiast na powołaną wyżej podstawę prawną. Na rozkazie Komendanta Głównego Policji umieszczony został podpis Przewodniczącego Związku Zawodowego Policjantów Garnizonu L.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00