Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie Składu 7 Sędziów SN z dnia 30 listopada 1993 r., sygn. III AZP 18/93

W sprawie zakończonej prawomocnym postanowieniem sądu administracyjnego nie można żądać wznowienia postępowania.

Sąd Najwyższy przy udziale Prokuratora po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich skierowanego przez skład siedmiu sędziów Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały zawierającej odpowiedź na następujące zagadnienia prawne:

„Czy w świetle art. 211 kodeksu postępowania administracyjnego, w związku z art. 399 i 361 kodeksu postępowania cywilnego można żądać wznowienia postępowania w sprawie zakończonej postanowieniem sądu administracyjnego?”

postanowił odmówić podjęcia uchwały.

Uzasadnienie

1. Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił Sądowi Najwyższemu wniosek o podjęcie uchwały wyjaśniającej zagadnienie prawne wynikające z następującego pytania: czy w świetle art. 211 k.p.a. w związku z art. 399 i 361 k.p.c. można żądać wznowienia postępowania w sprawie zakończonej postanowieniem sądu administracyjnego? W uzasadnieniu wniosku Rzecznik stwierdził, że Naczelny Sąd Administracyjny odrzuca skargi o wznowienie postępowania sądowoadministracyjnego, zakończonego postanowieniem tego sądu, powołując się na art. 399 k.p.c. w związku z art. 211 k.p.c., według którego wznowienie postępowania jest dopuszczalne w sprawach zakończonych prawomocnym wyrokiem. Przykładowo dołączył do wniosku odpis postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 28.VIII.1992 r. w sprawie I SA 842/92, zawierającego odrzucenie skargi o wznowienie postępowania.

Zdaniem wnioskodawcy pogląd ten budzi wątpliwości („aczkolwiek znajduje pewne potwierdzenie w doktrynie”) z tego względu, że art. 361 k.p.c. normuje, iż do postanowień stosuje się odpowiednio przepisy o wyrokach, jeżeli kodeks nie stanowi inaczej. Uważa za wątpliwe, czy art. 399 k.p.c. jest to względem art. 361 k.p.c. w sytuacji, gdy pierwszy z tych przepisów nie wyraża reguły niewzruszalności postępowania zakończonego postanowieniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00