Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała Składu 7 Sędziów SN z dnia 25 marca 1993 r., sygn. I PZP 73/93

Sąd Najwyższy przy udziale Prokuratora w Ministerstwie Sprawiedliwości po rozpoznaniu wniosku Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, skierowanego przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego do rozpoznania przez skład siedmiu sędziów Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały zawierającej odpowiedź na następujące pytania prawne:

„1. Czy z mocy aktu rejestracji NSZZ „Solidarność” osobowość prawną zyskał nie tylko NSZZ „Solidarność”, ale także wszystkie istniejące w tym dniu jego jednostki organizacyjne wskazane w Statucie?

2. W przypadku uznania osobowości prawnej wszystkich jednostek organizacyjnych określonych w pytaniu pierwszym, czy dopuszczalne jest dokonywanie ponownej rejestracji tych jednostek?

3. Czy jednostki organizacyjne NSZZ „Solidarność” powstałe po dniu rejestracji Związku nabywają osobowość prawną odrębnego zarejestrowania?”

podjął następującą uchwałę:

1. Na podstawie rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” osobowość prawną uzyskał tylko ten Związek. Jednostki organizacyjne Związku istniejące w dniu wejścia w życie zmiany statutu, określającej jednostki mające osobowość prawną (art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, Dz.U. nr 55, poz. 234), nabyły tę osobowość z tym dniem.

2. Jednostki organizacyjne powstające po tej dacie nabywają osobowość prawną z chwilą uzyskania – zgodnie ze statutem Związku – prawa do działania w charakterze statutowych struktur Związku Zawodowego „Solidarność.”

Uzasadnienie

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z 23.V.1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. nr 55, poz. 234) zwróciła się do Sądu Najwyższego o wyjaśnienie wątpliwości powstających na tle rejestrowania i uzyskiwania osobowości prawnej struktury organizacyjne (jednostki organizacyjne) tego Związku. Pojawiły się one zwłaszcza w następstwie wydania 14.VII.1992 r. przez Sąd Wojewódzki w Olsztynie postanowienia (I Ns Rej. ZZ 48/92) o wpisaniu do rejestru związków zawodowych w dziale „A” Regionu Warmińsko-Mazurskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” jako jednostki organizacyjnej tego Związku. W uzasadnieniu tego orzeczenia Sąd ten stwierdził, że statut NSZZ „Solidarność” w § 10 przewiduje, że Region może mieć osobowość prawną, a więc i może być rejestrowany i na mocy art. 15 ust. 1 ustawy z 23.V.1991 r. o związkach zawodowych postanowił o jego wpisaniu do rejestru związków zawodowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00