Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 28 maja 1992 r., sygn. III AZP 5/92

Przewodniczący: Prezes SNJ. Wasilewski. Sędziowie SN: J. Borkowski (sprawozdawca), T. Flemming-Kulesza (współsprawozdawca), J. lwulski, J, Skibińska-Adamowicz, J. Kwaśniewski, J. Łętowski.

Sąd Najwyższy z udziałem prokuratora J. Antosiewicz, po rozpoznaniu wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego skierowanego do rozpoznania przez skład siedmiu sędziów Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego, o podjecie uchwały zawierającej odpowiedź na następujące pytania prawne:

1.  Czy wpłyniecie do organu egzekucyjnego tytułu wykonawczego zawierającego nakaz opróżnienia lokalu mieszkalnego, tytułu podlegającego egzekucji administracyjnej, wraz z wnioskiem wierzyciela o wszczęcie takiego postępowania jest równoznaczne z wszczęciem postępowania egzekucyjnego w administracji?

2.  Czy organ egzekucyjny, będący zarazem organem administracji właściwym do wydawania decyzji administracyjnych w sprawach lokalowych, stwierdzając po stronie zobowiązanego do opróżnienia lokalu mieszkalnego istnienie (lub brak) uprawnień do lokalu zamiennego lub pomieszczenia zastępczego powinien wydawać decyzje deklaratoryjną o istnieniu (lub braku) takowych uprawnień (art. 65 ust. 2 pr. lok. - Dz. U. z 1987 r. Nr 30, poz. 165)?

3.  Czy organ egzekucyjny, stwierdzając, iż zobowiązany do opróżnienia lokalu mieszkalnego jest uprawniony do lokalu zamiennego lub pomieszczenia zastępczego i nie posiadając - według stanu na dzień wpłynięcia tytułu wykonawczego wraz z wnioskiem wierzyciela o opróżnienie lokalu mieszkalnego - żadnego wolnego lokalu zamiennego lub pomieszczenia zastępczego powinien:

a)  powołując się na art. 64 ust. 2 pr. lok., odmówić wszczęcia postępowania egzekucyjnego, czy też

b)  zawiesić postępowanie egzekucyjne na podstwie art. 56 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (jedn. tekst: Dz.U. z 1991 r. Nr 36, poz. 161), określanej dalej skrótem u.p.e.a. w zw. z art. 64 ust. 2 pr. lok., czy też

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00