Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 7 stycznia 1992 r., sygn. III CZP 136/91

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Franciszka B. przeciwko Ewie U. i Antoniemu U. o wydanie po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Poznaniu, postanowieniem z dnia 17 września 1991 r. II Cr 726/91 do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:

„1. Czy rolnik, który w trybie art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (j.t. Dz.U. z 1989 r., nr 24, poz. 133) przekazał swe gospodarstwo rolne osobie fizycznej, mógł prawnie skutecznie wyłączyć z przekazania niektóre składniki gospodarstwa, w szczególności inwentarz żywy i martwy, jaki wchodził w skład zorganizowanej całości gospodarczej tego gospodarstwa?

2. Czy wyłączenie, o jakim mowa w punkcie 1, w przypadku uznania jego dopuszczalności, winno być, tak co do zasady, jak i co do zakresu, wyraźnie zastrzeżone i określone w umowie notarialnej, czy też dla przyjęcia jego istnienia wystarczy, iż sformułowanie umowy notarialnej ograniczyło się do stwierdzenia, że przekazanie (w konkretnym wypadku: sprzedaż) obejmuje nieruchomości wraz z ich częściami składowymi (co mogłoby uzasadniać domniemanie wyłączenia i przekazania innych składników gospodarczych)?”

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00