Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 4 października 1991 r., sygn. I PR 11/91

Wdrożenie wynalazku na podstawie umowy zawartej między jednostka mi gospodarki uspołecznionej nie wyklucza stosowania tego rozwiązania w rozumieniu ustawy z dnia 19 października 1972 r. - Prawo wynalazcze (jedn. tekst: Dz.U. z 1984 r. Nr 33, poz. 177 ze zm.).

Przewodniczący: sędzia M. Mańkowska (sprawozdawca).

Sędziowie SN: A. Józefowicz, J. Skibińska-Adamowicz

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu sprawy z powództwa Antoniego S. przeciwko Zakładom (...) w P. i Instytutowi Nawozów Sztucznych w P. o wynagrodzenie z tytułu wynalazku na skutek rewizji pozwanych Zakładów (...) od wyroku Sądu Wojewódzkiego w Lublinie z dnia 12 lipca 1990 r.

oddalił rewizję.

Uzasadnienie

Powód Antoni S., jako współtwórca wynalazku pt. "Katalizator warstwowy z metali szlachetnych do utleniania amoniaku do tlenku azotu", opatentowanego za nr (...), w pozwie przeciwko Zakładom Azotowym w P., dochodzi na podstawie art. 110 ustawy o wynalazczości - wynagrodzenia za stosowanie tego wynalazku w ramach umowy wdrożeniowej, zawartej z Instytutem Nawozów Sztucznych w P.

Strona pozwana nie uznała powództwa, twierdząc, że projekt wynalazczy o numerze patentu (...) nie jest stosowany w Zakładach Azotowych w P. w rozumieniu prawa wynalazczego, gdyż katalizator warstwowy został wprowadzony do użytkowania u pozwanego w ramach umów wdrożeniowych, zawartych z Instytutem Nawozów Sztucznych w P., który jest właścicielem patentu. W umowach wdrożeniowych zostały określone zasady współpracy i sposoby rozliczania się z Instytutem, który wypłacił wynagrodzenia twórcom.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00