Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 12 grudnia 1990 r., sygn. I CR 750/90

Wykonawca robót budowlanych nie jest posiadaczem terenu (placu) budowy przekazanego mu przez inwestora, w związku z czym nie przysługuje mu ochrona posesoryjna przewidziana w art. 344 § 1 k.c.

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu w dniu 28 listopada 1990 r. sprawa z powództwa Nauczycielskiej Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego „Oświata” w W. przeciwko „Tarbudowi – Spółce z o.o. w W. przy udziale interwenienta ubocznego po stronie pozwanego – Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej Starówka” w W. o ochronę posiadania na skutek rewizji powoda od wyroku Sądu Wojewódzkiego w Warszawie z dnia 7 czerwca 1990 r. XIV Gc 1567/90 – oddalił rewizję i zasądził od powoda na rzecz pozwanego koszty postępowania rewizyjnego w kwocie 50.000 zł.

Uzasadnienie

Powodowa Nauczycielska Spółdzielnia Budownictwa Mieszkaniowego „Oświata” w W. domagała się nakazania pozwanej spółce z o.o. „Tarbud” w W. przywrócenia posiadania obiektów i urządzenia placu budowy położonego w W. przy ul. K. 44. Twierdziła, że była – na podstawie umowy z Międzyzakładową Spółdzielnią Mieszkaniową „Starówka” – posiadaczką spornego placu, na którym wykonywała roboty budowlane przy wznoszeniu budynku mieszkalno-biurowego. Tymczasem w dniu 14.II.1990 r. przedstawiciele pozwanej spółki samowolnie wtargnęli na ogrodzony i dozorowany przez powódkę teren budowy, lokując na nim własne urządzenia, samochody i pracowników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00