Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała składu 7 Sędziów SN z dnia 20 września 1988 r., sygn. III AZP 14/87

Piasecki Kazimierz /przewodniczący/, Kołakowski Krzysztof /sprawozdawca/, Łysakowski Waldemar, Marmaj Zenon, Szachułowicz Jan, Wielgus Anna, Zakrzewska Maria

Sąd Najwyższy na pytanie prawne Prokuratora Generalnego

1. Czy Naczelny Sąd Administracyjny powziąwszy wątpliwość co do zgodności z prawem wydanego przez naczelny organ administracji aktu normatywnego /zarządzenia/ stanowiącego podstawę prawną zaskarżonej decyzji administracyjnej, jest uprawniony do samodzielnego rozstrzygnięcia o wadliwości takiego aktu i wydania wyroku stwierdzającego nieważność zgodnej z nim decyzji na podstawie art. 207 par. 1 i 3 w związku z art. 156 par. 1 pkt 2 Kpa jako wydanej bez podstawy prawnej, czy też - zgodnie z art. 10 ust. 2 i art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 14 maja 1985 r. o Trybunale Konstytucyjnym /Dz.U. nr 22 poz. 98/, wątpliwości takie uprawniają jedynie do zawieszenia postępowania w sądzie administracyjnym i zwrócenia się ze stosownym pytaniem do Trybunału Konstytucyjnego, kompetentnego do merytorycznej oceny zgodności aktu normatywnego z obowiązującymi ustawami.

2. czy Naczelny Sąd Administracyjny jest uprawniony do samodzielnego rozstrzygania /podobnym skutkiem/ o wadliwości przepisów prawa miejscowego stanowiącego podstawę wydania decyzji administracyjnej, czy też, o potrzebie usunięcia niezgodności takiego aktu wykonawczego z ustawą obowiązany jest powiadomić właściwy organ stosownie do przepisów art. 24 Kpa i rozdziału 12 ustawy z dnia 20 lipca 1985 r. o systemie rad narodowych samorządu terytorialnego /Dz.U. nr 41 poz. 185 ze zm./?

podjął uchwałę:

1. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzyga prejudycjalnie we własnym zakresie o zgodności z ustawą aktu normatywnego wydanego przez naczelny organ administracji państwowej.

Skład orzekający Naczelnego Sądu Administracyjnego nie jest organem uprawnionym do zwrócenia się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem prawnym art. 10 i art. 22 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 14 maja 1985 r. o Trybunale Konstytucyjnym - Dz.U. nr 22 poz. 98/.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00