Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 20 marca 1987 r., sygn. III CZP 9/87

Przewodniczący: sędzia SN T. Żyznowski (sprawozdawca). Sędziowie SN: G. Bieniek, T. Bukowski.

Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Aleksandry B. z udziałem Andrzej c B. o podział majątku wspólnego po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Słupsku postanowieniem z dnia 2 grudnia 1986 r. do rozstrzygnięcia w trybie art. art. 391k.p.c.:

,,Czy przedmiotem podziału majątku wspólnego może być prawo najmu garażu komunalnego, a jeżeli tak, to w jaki sposób powinna być określona jego wartość przy podziale tego majątku?"

podjął następującą uchwałę:

W postępowaniu o podział majątku wspólnego sąd rozstrzyga także o uprawnieniach wynikających z umowy najmu garażu, nabytych przez byłych małżonków w drodze pierwszeństwa po wygaśnięciu umowy dzierżawy terenu pod jego budowę; równowartość tego uprawnienia ustala się przyjmując za podstawę wysokość wydatków i nakładów z majątku wspólnego, poczynionych w związku z uzyskaniem uprawnień do tego obiektu, z uwzględnieniem zwyżki kosztów budowy i innych okoliczności mających wpływ na podwyższenie lub obniżenie wartości użytkowej garażu w dacie podziału majątku wspólnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00