Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Orzeczenie SN z dnia 8 września 1981 r., sygn. II CR 231/61

Sprostowanie aktu stanu cywilnego może dotyczyć jedynie tych danych, które zostały albo powinny być wskazane w akcie stanu cywilnego w chwili jego sporządzenia, albo fez danych, które na podstawie szczególnego  przepisu znalazły się w treści aktu w wyniku jego uzupełnienia.

Przewodniczący: sędzia Z. Warman (sprawozdawca). Sędziowie: F. Szczepański, J. Knap.

Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Leokadii R. o sprostowanie aktu urodzenia Tadeusza K., po rozpoznaniu rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości od postanowienia Sądu Powiatowego w Zielonej Górze z dnia 18 kwietnia 1959 r.,

uchylił zaskarżone postanowienie i sprawę przekazał Sądowi Powiatowemu w Zielonej Górze do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

We wniosku złożonym dnia 8 czerwca 1957 r. w Sądzie Powiatowym Leokadia R. wnosiła o sprostowanie aktu urodzenia swego pozamałżeńskiego syna, Tadeusza, urodzonego w G. dnia 21 września 1940 roku, przez wskazanie nazwiska ,,G." zamiast ,,K.", przez zamieszczenie wzmianki o ojcu nieznany" zamiast wskazania, jako ojca, Jana K. oraz przez wskazanie danych o matce Leokadii G.: zamiast K." z domu G." Wnioskodawczyni wyjaśniła, że jako panna miała dziecko z Władysławem R., z którym następnie zawarła związek małżeński dnia 10 maja 1942 r. w N.; akt uznania dziecka nie został jeszcze sporządzony, w akcie zaś urodzenia syna zostały wpisane przez niemieckiego urzędnika błędne dane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00