Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 10 lutego 1979 r., sygn. III CZP 77/78

Przewodniczący: Sędzia SN Z. Trybulski. Sędziowie SN: S. Dmowski, K. Olejniczak (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Mieczysława P. przeciwko Jadwidze P. o rozwód, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Częstochowie postanowieniem z dnia 3 sierpnia 1978 r. do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.

Czy dopuszczalne jest w wyroku rozwodowym oznaczenie ustania wspólności ustawowej między małżonkami z wcześniejszą datą?"

uchwalił:

Dopuszczalne jest dochodzenie jednym pozwem żądania orzeczenia rozwodu oraz zniesienia wspólności majątkowej z datą wsteczną.

Uzasadnienie

W sprawie o rozwód powód domagał się m.in. zniesienia wspólnośc1 majątkowej z dniem 1.VI.1974 r. Sąd Rejonowy, orzekając o rozwiązaniu małżeństwa stron z winy powoda, oddalił powództwo w części dotyczącej zniesienia wspólnośc1 majątkowej z datą wsteczną, gdyż zdaniem tego sądu żądanie to przekracza zakres kognicji sądu w sprawie rozwodowej uregulowany w przepisie art. 58 k.r.o. Na skutek rewizji powoda, w której kwestionował rozstrzygnięcie o winie rozkładu pożycia oraz oddalenie powództwa o zniesienie wspólnośc1 majątkowej z datą wsteczną, Sąd Wojewódzki w Częstochowie przedstawił Sądowi Najwyższemu przytoczone na wstępie zagadnienie prawne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00