Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 21 stycznia 1976 r., sygn. III CZP 93/75

Przewodniczący: sędzia F. Wesely.

Sędziowie: J. Pietrzykowski, W. Kuryłowicz (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy, w sprawie z powództwa Franciszka O i Krystyny O. przeciwko Bolesławowi S., Mariuszowi S. i Annie S. o uznanie umowy za nieważną, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym dnia 21 stycznia 1976 r. zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Opolu postanowieniem z dnia 7 listopada 1975 r.:

Czy i jakie znaczenie w świetle § 3 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1964 r. w sprawie przenoszenia własności nieruchomości rolnych, znoszenia współwłasności takich nieruchomości oraz dziedziczenia gospodarstw rolnych (jednolity tekst: Dz.U. z 1972 r. Nr 31, poz. 215) - dla oceny kwalifikacji do prowadzenia gospodarstwa rolnego nabywcy takiego gospodarstwa - mają dochody współmałżonka nie zatrudnionego w rolnictwie w sytuacji, gdy nabywane gospodarstwo ma stanowić majątek odrębny nabywcy?"

udzielił następującej odpowiedzi:

Przy ustalaniu zawodu dającego główne źródło utrzymania nabywcy nieruchomości rolnej (§ 3 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1964 r- w sprawie przenoszenia własności nieruchomości rolnych, znoszenia współwłasności takich nieruchomości, oraz dziedziczenia gospodarstw rolnych (Dz.U. z 1972 r. Nr 31, poz. 215 z późn. zm.) - dla stwierdzenia posiadania kwalifikacji do prowadzenia gospodarstwa rolnego - nie wlicza się do dochodów nabywcy, uzyskiwanych z pracy w gospodarstwie rolnym i poza tą pracą, zarobków i dochodów jego współmałżonka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00