Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 6 lipca 1964 r., sygn. III PO 18/64

Przewodniczący: sędzia F. Szczepański. Sędziowie: K. Piasecki (sprawozdawca), Ł. Grygołajtys.

Sąd Najwyższy w sprawie Henryka B. przeciwko Przedsiębiorstwu Transportowemu Budownictwa w K. o odszkodowanie, po rozpoznaniu zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Kielcach do rozstrzygnięcia w trybie art. 388 k.p.c.: Czy przepis art. 10 ust. 2 dekretu z dnia 24 lutego 1954 r. o zakładowych komisjach rozjemczych (Dz. U. Nr 10, poz. 35) ustanawia termin prawa materialnego, czy też procesowego?" udzielił następującej odpowiedzi prawnej:

Przepis art. 10 ust. 2 dekretu z dnia 24 lutego 1954 r. o zakładowych komisjach rozjemczych (Dz. U. Nr 10, poz. 35) ustanawia termin prawa procesowego".

Uzasadnienie

Pytanie prawne, czy przepis art. 10 ust. 2 dekretu z dnia 24 lutego 1954 r. o zakładowych komisjach rozjemczych (Dz. U. Nr 10, poz. 35) ustanawia termin prawa materialnego, czy też procesowego - nasunęło się Sądowi Wojewódzkiemu na tle następującego stanu faktycznego sprawy rozpoznawanej na skutek rewizji: Powód zgłosił wniosek o rozstrzygnięcie sprawy do właściwej komisji rozjemczej. Komisja zawiadomiła powoda o nie osiągnięciu jednomyślności. Następnie powód wniósł do Sądu Powiatowego pozew. Pozew ten został jednak wniesiony po upływie 14 dni od zawiadomienia powoda przez zakładową komisję rozjemczą o nie osiągnięciu jednomyślności. Sąd Powiatowy rozpoznał sprawę, uwzględniając powództwo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00