Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 4 września 1964 r., sygn. III CO 22/64

Przewodniczący: sędzia B. Łubkowski (sprawozdawca). Sędziowie: Z. Wasilkowska, T. Szymanek.

Sąd Najwyższy w sprawie wniosku Florentyny Ch. o stwierdzenie praw do spadku po Janie Ch., po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym dnia 4 września 1964 r. następującego zagadnienia prawnego, przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Kielcach do rozstrzygnięcia w trybie art. 388 k.p.c.:

Czy prawa spadkobierców zamieszkałych za granicą do dziedziczenia otwartego w Polsce spadku obejmującego gospodarstwo rolne regulują z chwilą wejścia w życie ustawy

z dnia 29 czerwca 1963 r. o ograniczeniu podziału gospodarstw rolnych (Dz. U. Nr 28, poz. 168) przepisy tej ustawy?

uchwalił następującą odpowiedź:

Przepisy ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o ograniczeniu podziału gospodarstw rolnych (Dz. U. Nr 28, poz. 168), uchylonej przez art. IV pkt 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. wprowadzającej kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 94) oraz przepisy kodeksu cywilnego z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. Nr 16, poz. 93), regulują jednakowo prawa dziedziczenia gospodarstwa rolnego bez względu na obywatelstwo i zamieszkanie spadkobierców. Wyjątek od tej zasady wprowadza art. XXIII ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. Nr 16, poz. 94) stanowiąc, że obywatel państwa obcego nie posiadający warunków uprawniających do dziedziczenia gospodarstwa rolnego otrzymuje pod warunkiem istnienia wzajemności w tym państwie od spadkobierców gospodarstwa rolnego równowartość pieniężną czystego spadku lub zapisu".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00