Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 30 kwietnia 1958 r., sygn. IV CO 7/58

Przewodniczący: sędzia. H. Dąbrowski. Sędziowie: K. Lipiński (sprawozdawca), L. Konie.

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Meblami w B. przeciwko Gabrieli S. i Łucji W. o 600 zł z tytułu weksla, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym dnia 30 kwietnia 1958 r. zagadnienia prawnego, przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Bydgoszczy Ośrodek w Toruniu do rozstrzygnięcia w trybie art. 388 k.p.c.:

Czy w sprawach, w których państwowe biuro notarialne wydało nakaz zapłaty i pozwany wniósł zarzuty, biuro notarialne winno ograniczyć się do stwierdzenia, iż zarzuty zostały złożone w terminie przepisanym i zostały należycie opłacone oraz przekazać sprawę sądowi, czy ponadto biuro notarialne winno wezwać po woda do uiszczenia drugiej połowy wpisu i w przypadku nieuiszczenia wpisu postępowanie umorzyć na podstawie art. 42 ust. 2 przep. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych?",

uchwalił:

W wypadku gdy przeciwko wydanemu przez państwowe biuro notarialne nakazowi zapłaty wniesione zostały zarzuty lub sprzeciw, państwowe biuro notarialne przekazuje sprawę sądowi po uprzednim stwierdzeniu, że zarzuty lub sprzeciw zostały złożone we właściwym terminie i że zostały należycie opłacone. Natomiast zażądanie drugiej polowy wpisu od powoda i ewentualne umorzenie postępowania w myśl art. 42 ust. 2 p. o k.s. należy do sądu".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00