Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 2 lipca 1955 r., sygn. I CO 27/55

Sąd Najwyższy rozpoznawał przedstawione do rozstrzygnięcia składowi 7 sędziów pytanie prawne, wynikłe w sprawie z powództwa Piotra K. przeciwko Antoninie K. o umorzenie egzekucji:

Czy, jakie i ewentualnie w jakich warunkach służy byłemu małżonkowi powództwo, gdy po rozwodzie były współmałżonek, na rzecz którego zostały poprzednio prawomocnie zasądzone alimenty, egzekwuje je za okres po uprawomocnieniu się wyroku orzekającego rozwód, a wyrok ten nie zawiera rozstrzygnięcia w przedmiocie alimentacji współmałżonka?"

Sąd Najwyższy uchwalił i postanowił wpisać do księgi zasad prawnych następująca zasadę prawną:

Prawomocne orzeczenie rozwodu stanowi dla rozwiedzionego małżonka, od którego w czasie trwania małżeństwa zasądzone zostały prawomocnie alimenty na rzecz współmałżonka, podstawę powództwa 2 art. V ust. 2 przep. wpr. k. p. c. o ograniczenie czasu trwania świadczeń alimentacyjnych do chwili uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód albo o obniżenie wysokości tych świadczeń. Jeżeli w myśl art. 34 kod. rodź. jego obowiązek alimentacyjny wskutek orzeczenia rozwodu wygasł albo zmniejszył się."

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00