Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 8 listopada 2023 r., sygn. III OSK 2443/23

Odrzucenie skargi

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Teresa Zyglewska po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T.K. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 7 czerwca 2023 r., sygn. akt III SAB/Wr 5/23 w sprawie ze skargi T.K. na bezczynność Burmistrza Miasta K. w przedmiocie odwołania z funkcji członka Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie postanawia: oddalić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Pismem z 24 sierpnia 2021 r. T.K. (dalej: skarżąca) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę na bezczynność Burmistrza Miasta K. (dalej: Burmistrz, organ) w przedmiocie odwołania z funkcji członka Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (dalej: Sąd I instancji) postanowieniem z 19 lipca 2022 r., sygn. akt III SAB/Wr 2899/21 odrzucił skargę wskazując, że nie została ona poprzedzona ponagleniem. Sąd I instancji zauważył, że wyczerpanie toku instancji przez wniesienie ponaglenia jest, w myśl art. 53 § 2b p.p.s.a. warunkiem skutecznego wniesienia skargi na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania. Pełnomocnik skarżącej, będąc wezwanym do złożenia dowodu wniesienia ponaglenia przed złożeniem skargi, nie przedłożył go, a zatem termin do wykazania wyczerpania toku instancji upłynął bezskutecznie.

Po rozpoznaniu zażalenia skarżącej, Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z 15 listopada 2022 r., sygn. akt III OSK 2423/22 uchylił zaskarżone postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. W uzasadnieniu NSA wskazał, że Sąd I instancji nie przeanalizował czy w postępowaniu objętym przedmiotową skargą na bezczynność Burmistrza Miasta K. stosuje się przepisy k.p.a. Sąd ten w ogóle nie powołał przepisów mających w sprawie zastosowanie i nie zwrócił uwagi czy w procesie ich stosowania należy sięgnąć do przepisów k.p.a., czy też nie, a okoliczność ta jest kluczowa dla ustalenia czy przedmiotową skargę należało poprzedzić ponagleniem, o którym mowa w art. 53 § 2b p.p.s.a. Zdaniem NSA, rolą Sądu I instancji było przywołanie podstawy prawnej nakazującej poprzedzenie skargi uprzednim złożeniem ponaglenia. Podstawą tą nie jest art. 53 § 2b p.p.s.a. Powołanie się w uzasadnieniu jedynie na okoliczność braku wniesienia przez skarżącą ponaglenia do właściwego organu przed wniesieniem skargi bez wskazania podstawy prawnej, z której wynika taki obowiązek jest niewystarczające.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00