Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 kwietnia 2023 r., sygn. I OSK 2277/22

Inne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie: Sędzia NSA Marian Wolanin Sędzia del. WSA Jakub Zieliński (spr.) po rozpoznaniu w dniu 17 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 kwietnia 2022 r., sygn. akt II SAB/Kr 36/22 w sprawie ze skargi A. B. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Małopolskiego w przedmiocie stwierdzenia nabycia z mocy prawa własności nieruchomości oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, wyrokiem z 22 kwietnia 2022 r. o sygn. akt II SAB/Kr 36/22, oddalił skargę A.B. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę M. w przedmiocie stwierdzenia nabycia z mocy prawa własności nieruchomości.

Uzasadniając swoje rozstrzygniecie Sąd I instancji wyjaśnił, że okoliczności sprawy nie wskazują na to, aby organ dopuścił się przewlekłego prowadzenia postępowania. Zauważono, że organ, którego działanie zaskarżono, prowadzi postępowanie zainicjowane w 2005 roku. Wyrokiem z dnia 29 czerwca 2010 roku wydanym do sygnatury akt II SAB/Kr 53/10, WSA w Krakowie zobowiązał Wojewodę M. do wydania w terminie jednego miesiąca aktu w sprawie dotyczącej m.in. działki nr (...) obręb (...) przy ul. (...), stwierdzając w uzasadnieniu, że organ dopuścił się bezczynności. Następnie, w związku z niewykonaniem ww. wyroku, WSA w Krakowie wyrokiem z dnia 8 maja 2012 roku wydanym do sygnatury akt II SA/Kr 1952/11 wymierzył organowi grzywnę i stwierdził, że bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa. Rozstrzygnięcia Sądu w ww. sprawach dotyczyły okresu od rozpoczęcia sprawy do listopada 2011 roku. WSA w Krakowie uznał, iż po ww. wyrokach organ rozpoczął intensywne działania zmierzające do ustalenia aktualnego kręgu współwłaścicieli działki nr (...) obręb (...) przy ul. (...). Ponieważ podjęte przez organ działania, z przyczyn obiektywnych, nie doprowadziły do ustalenia aktualnego kręgu współwłaścicieli działki nr (...) obręb (...) przy ul. (...), postanowieniem z dnia 30 listopada 2017 r. znak: (...) postępowanie zostało zawieszone do czasu ustalenia następców prawnych po zmarłych współwłaścicielach nieruchomości, ujawnionych w księdze wieczystej nr (...) oraz ustalenia prawidłowej wysokości udziałów przysługujących poszczególnym współwłaścicielom. Sąd zaznaczył, iż postanowienie o zawieszeniu postępowania zostało skontrolowane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (wyrok z dnia 13 marca 2019 r., sygn. akt I SA/Wa 1960/18) oraz Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 25 września 2020 r. o sygn. I OSK 623/20). W orzeczeniach tych podzielono konieczności zawieszenia niniejszego postępowania. Zauważono, że nie jest możliwe, by organ samodzielnie ustalił spadkobierców właściciela nieruchomości, nawet gdyby dysponował danymi potencjalnych spadkobierców, ponieważ dowodem istnienia następstwa prawnego nieżyjących osób fizycznych może być jedynie postanowienie właściwego sądu powszechnego o stwierdzeniu nabycia spadku lub sporządzony przez notariusza akt poświadczenia dziedziczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00