Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 maja 2023 r., sygn. I OSK 1077/22

Pomoc społeczna

Dnia 11 maja 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska Sędziowie: sędzia NSA Piotr Niczyporuk sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2023 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 10 lutego 2022 r., sygn. akt III SA/Gd 962/21 w sprawie ze skargi W.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] sierpnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżony wyrok i zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 10 lutego 2022 r., III SA/Gd 962/21 oddalił skargę W. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] sierpnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy:

W dniu [...] maja 2021 r. W. S. wystąpiła do Centrum Usług Społecznych w C. z wnioskiem o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką L. K. W załączonym do wniosku oświadczeniu W. S. wskazała, że L. K. jest osobą niedowidzącą w znacznym stopniu, wymagającą stałej pomocy i opieki innych osób. Opieka polega na wykonywaniu czynności dnia codziennego w wymiarze 10-12 godzin dziennie, w tym: przygotowywania posiłków, robienia zakupów, sprzątania domu, przygotowywania ubrań, robienia prania, palenia w piecu, wykupywania leków, towarzyszenia jako przewodnik podczas wizyt lekarskich, spacerów, załatwiania spraw urzędowych, czytania czasopism oraz listów, wypełniania dokumentów, czy towarzyszenia w podróżach. W. S. wskazała, że posiada troje rodzeństwa. Dwie siostry nie są pełnoletnie, zaś starsza siostra nie może zaopiekować się matką z powodu umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, poza tym mieszka w G., gdzie się uczy. W.S. opiekuje się matką od około 2 lat. Gdy uczęszczała do szkoły opieka zajmowała jej od 6 do 8 godzin dziennie. Cztery lata wcześniej opiekę sprawował brat matki, jednakże w wyniku konfliktu rodzinnego i nieporozumienia zrezygnował on z opieki. Z kolei mąż L. K. posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Do niedawna, pomimo choroby, pomagał sprawować opiekę nad niepełnosprawną żoną. Z powodu pogarszającego się stanu zdrowia małżonek nie może kontynuować opieki, której sam aktualnie wymaga. W związku ze sprawowaną opieką W. S. została zmuszona do rezygnacji z kontynuowania nauki oraz podjęcia zatrudnienia. Ponadto z oświadczenia wynika, że W. S. do dnia 31 sierpnia 2021 r. jest uprawniona do renty rodzinnej po zmarłym ojcu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00