Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 kwietnia 2023 r., sygn. II OSK 2708/21

Cudzoziemcy

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Miron (spr.) Sędzia del. WSA Anna Szymańska Protokolant starszy asystent sędziego Anita Lewińska-Karwecka po rozpoznaniu w dniu 13 kwietnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 maja 2021 r. sygn. akt IV SA/Wa 189/21 w sprawie ze skargi A. C. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia 16 listopada 2020 r. nr RdU-828-4/S/16 w przedmiocie uznania wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej za niedopuszczalny oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 24 maja 2021 r. sygn. akt IV SA/Wa 189/21 oddalił skargę A. C. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z 16 listopada 2020 r. RdU-828-4/S/16 w przedmiocie uznania wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej za niedopuszczalny.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Niniejsza sprawa dotyczy kolejnego – trzeciego wniosku A. C. (obywatelki Ukrainy, narodowości ukraińskiej) o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium RP.

A. C. pierwszy wniosek o udzielenie ochrony w Polsce złożyła 8 listopada 2015 r. Jako przyczyny opuszczenia kraju pochodzenia wskazała trudne warunki życia, ciągłe walki, prześladowanie z uwagi na to, że jest protestantką. Poza tym podniosła, że ludności z D. nikt nie chce "dać" mieszkania i pracy. Cudzoziemka wskazała, że mieszkała w miejscowości [...], w obwodzie donieckim. W latach 2000-2014 pracowała w [...] szpitalu jako pielęgniarka. Jest wyznania protestanckiego. Od 2000 r. należy do kościoła [...], którego wyznawcy są w D. prześladowani przez władze DNR. Ze względu na niebezpieczną sytuację w [...], wyjechała do D., gdzie podjęła pracę w szpitalu, w którym zmuszana była do podpisania dokumentu, że popiera DNR. Zeznała, że była poddawana przemocy psychicznej: "byłam prześladowana przez współpracowników w szpitalu w D., w związku z moją wiarą i poglądami politycznymi". Na początku grudnia 2014 r. wnioskodawczyni wyjechała do K., gdzie zarejestrowała się jako uchodźca wewnętrzny. Decyzję o wyjeździe do Polski podjęła ze względu na negatywny stosunek miejscowej ludności do jej osoby oraz ze względu na trudności w wynajęciu mieszkania i znalezieniu pracy przez przyjezdnych z Donbasu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00