Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 maja 2023 r., sygn. I OSK 2693/19

Nieruchomości

Dnia 5 maja 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Przybysz Sędziowie: sędzia NSA Zygmunt Zgierski sędzia del. WSA Anna Wesołowska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 5 maja 2023 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 9 października 2018 r., sygn. akt II SA/Łd 390/18 w sprawie ze skarg Gminy Miasta B. i Z. W. na decyzję Wojewody Ł. z dnia [...] lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 9 października 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargi Gminy Miasta B. (Gmina) i Z. W. (Skarżąca) na decyzję Wojewody Ł. (Wojewoda) z [...] lutego 2018 r. w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oraz nakazał wypłacić z funduszu Skarbu Państwa – Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w [...] adwokat A. D. prowadzącej Kancelarię Adwokacką w [...] przy al. K. [...] lok. [...] kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych, powiększoną o należny podatek od towarów i usług, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej Skarżącej z urzędu.

Skarżąca zaskarżyła powyższy wyrok skargą kasacyjną w części oddalającej jej skargę zarzucając mu na podstawie art. 174 pkt 2 p.p.s.a. naruszenie przepisów postępowania w postaci art. 134 § 1 p.p.s.a. w zw. z art. 141 § 4 p.p.s.a poprzez brak odniesienia się przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w skarżonym wyroku do podnoszonych przez nią kwestii dotyczących ważności nabycia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, stanowiącej działkę nr [...] ([...]), w szczególności kwestii istnienia dobrej wiary przy nabywaniu prawa użytkowania wieczystego. Wskazała, że domagała się w swoich pismach zarówno w toku postępowania administracyjnego jak również przed Sądem I instancji zgromadzenia dokumentów dotyczących ustanowienia w 1994 roku prawa użytkowania wieczystego tej działki oraz wniosku o wpis w księdze wieczystej, tak by móc ocenić czy ustanowienie tego prawa nastąpiło zgodnie z prawem oraz w dobrzej wierze. Wojewódzki Sąd Administracyjny poprzestał jednak na stwierdzeniu, iż "tego rodzaju żądania jako wykraczające poza kognicję Sądu w niniejszej sprawie nie podlegały ocenie w ramach dokonywanej przez Sąd oceny legalności skarżonej decyzji", z którym to stwierdzeniem nie sposób się zgodzić, gdyż kwestia oceny ważności ustanowienia na nieruchomości prawa użytkowania wieczystego, gdy ustanowienie to przesądza o niemożności zwrotu nieruchomości na rzecz byłych właścicieli mieści się w pojęciu "sprawy administracyjnej" w rozumieniu art. 134 § 1 p.p.s.a i Sąd powinien ją zbadać z urzędu, a tym bardziej gdy strona (choć nieporadnie) sygnalizuje ją w treści swoich pism.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00