Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 maja 2023 r., sygn. III OSK 6314/21

Administracyjne postępowanie

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie: Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak Sędzia del. WSA Beata Jezielska (spr.) Protokolant: sekretarz sądowy Marcelina Pietras po rozpoznaniu w dniu 30 maja 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 marca 2021 r. sygn. akt II SA/Wa 934/20 w sprawie ze skargi A.A. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia 6 lutego 2020 r. nr 411 w przedmiocie zwolnienia ze służby 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A.A. na rzecz Komendanta Głównego Policji kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 11 marca 2021 r. (sygn. akt II SA/Wa 934/20) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi A.A. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z 6 lutego 2020 r. w przedmiocie zwolnienia ze służby, na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity na dzień orzekania przez WSA Dz.U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm., dalej jako: p.p.s.a.), oddalił skargę.

W uzasadnieniu wyroku wskazano, że rozkazem personalnym z 5 listopada 2019 r. Komendant Wojewódzki Policji w [...], na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 w zw. z art. 45 ust, 1 i art. 43 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990r. o Policji (Dz.U. z 2020r. poz. 360, dalej jako: u.o.P.). orzekł o zwolnieniu skarżącego ze służby w Policji z dniem 15 listopada 2019 r. ze względu na ważny interes służby.

W odwołaniu od decyzji skarżący wniósł o jej uchylenie w całości, zarzucając naruszenie przepisów u.o.P. oraz k.p.a

Rozkazem personalnym z 6 lutego 2020 r. Komendant Główny Policji utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji. W uzasadnieniu decyzji organ podał, że w stosunku do policjanta zostało wszczęte postepowanie dyscyplinarne. W postanowieniu je wszczynającym zarzucono skarżącemu, że jako funkcjonariusz przekroczył swoje uprawnienia w ten sposób, że umieścił na komunikatorze "[...]" wcześniej wykonaną przez siebie fotografię A. D. i S. O. - osób pozostających pod nadzorem Policji - bez ich zgody oraz nie dopełnił obowiązku poszanowania godności ludzkiej i ochrony praw człowieka w ten sposób, że wykonane fotografie naruszyły godność A. D. i S. O., a także że będąc zobowiązanym do poszanowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka naruszył zasady etyki zawodowej w ten sposób, że pod fotografiami A. D. i S. O., umieszczonymi na komunikatorze "[...]", zamieścił komentarze naruszające ich godność, czym naruszył przepisy u.o.P. oraz przepisy zawarte w załączniku do zarządzenia nr 805 Komendanta Głównego Policji z dnia 31 grudnia 2003 r. w sprawie "Zasad etyki zawodowej policjanta". Wskazano, że w ocenie organu zachowanie to jest zaprzeczeniem etosu zawodu policjanta, który ma stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, a ponadto spowodowało podważenie zaufania do instytucji publicznej jaką jest Policja oraz stanowi przykład zachowania nielicującego z godnością i etosem zawodu policjanta. Organ zwrócił również uwagę na późniejsze zachowanie skarżącego, w tym próby bagatelizowania swojego nagannego zachowania. Zdaniem organu wskazuje to, że policjant nie posiada przymiotów niezbędnych do pozostania w szeregach Policji, a jego dalsze pozostawanie w służbie ewidentnie naruszałoby ważny interes służby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00