Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 lipca 2023 r., sygn. II OSK 2320/22

Cudzoziemcy

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jacek Chlebny (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Robert Sawuła sędzia del. WSA Grzegorz Antas Protokolant: starszy asystent sędziego Beata Zborowska-Guziuk po rozpoznaniu w dniu 12 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 maja 2022 r. sygn. akt IV SA/Wa 342/22 w sprawie ze skargi G. K. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia 10 grudnia 2021 r., nr RdU-791-3/S/17 w przedmiocie uznania wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej za niedopuszczalny oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 27 maja 2022 r., sygn. akt IV SA/Wa 342/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę G. K. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia 10 grudnia 2021 r. w przedmiocie uznania wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej za niedopuszczalny.

W dniu 4 maja 2016 r. G. K. (dalej również: skarżąca lub cudzoziemka), obywatelka [...], narodowości [...], złożyła swój pierwszy wniosek o udzielenie jej ochrony międzynarodowej. Skarżąca na terytorium Polski wjechała po raz pierwszy w dniu 26 stycznia 2016 r. na podstawie paszportu oraz ważnej polskiej wizy długoterminowej w celu podjęcia zatrudnienia. Dwa dni później wróciła do [...] celem skompletowania dokumentów. Następnie w dniu 2 lutego 2016r. udała się do [...], gdzie przebywa jej rodzina i złożyła tam wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej. Cudzoziemka w dniu 4 maja 2016 r. została przekazana stronie polskiej w ramach procedury dublińskiej. W tym samym dniu zadeklarowała chęć ubiegania się o ochronę międzynarodową w Polsce. Cudzoziemka składając pierwszy wniosek powołała się na zagrożenie życia ze względu na działalność jej ojca. Podała także we wniosku, że nie doznała przemocy fizycznej, ale odczuwała przemoc psychiczną, w związku z naciskami służb bezpieczeństwa, namawiających ją do współpracy. Wskazała, że w przypadku powrotu do kraju pochodzenia obawia się działań Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Oświadczyła, że w kraju pochodzenia osądzony został jej ojciec. W trakcie przesłuchania wskazała, że w przypadku powrotu do kraju obawia się życia w strachu oraz umieszczenia w więzieniu lub szpitalu psychiatrycznym. Potwierdziła również, że doznała przemocy fizycznej ze strony kobiet, które na nią napadły.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00