Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 sierpnia 2023 r., sygn. I OSK 1600/22

Pomoc społeczna

Dnia 9 sierpnia 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędzia NSA Marian Wolanin po rozpoznaniu w dniu 9 sierpnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 6 maja 2022 r., sygn. akt IV SA/Wr 520/21 w sprawie ze skargi K. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia 21 maja 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 6 maja 2022 r. (sygn. akt IV SA/Wr 520/21), Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu – orzekając na zasadzie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: "p.p.s.a") – oddalił skargę K. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia 21 maja 2021 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy [...] z dnia 6 kwietnia 2021 r. nr [...] o odmowie przyznania K.K. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wnioskowanego na brata – M. K..

W skardze kasacyjnej, zaskarżając powyższy wyrok w całości, K. K. zarzucił Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu, naruszenie:

1. (na podstawie art. 174 pkt 1 p.p.s.a.) prawa materialnego, to jest: art. 17 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 17 ust. 1a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (dalej jako: u.ś.r.) w zw. z art. 132 k.r.o. - poprzez błędną wykładnię polegającą na przyjęciu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, że okoliczność istnienia względem M. K. osób spokrewnionych z nim w pierwszym stopniu (matka i córka) wyłącza możliwość przyznania skarżącemu K. K. świadczenia pielęgnacyjnego, podczas gdy w orzecznictwie sądów administracyjnych wyraźnie przyjęto, że przy wykładni wskazanych przepisów nie można ograniczać się wyłącznie do wykładni literalnej, której zastosowanie prowadziłoby do przyjęcia, że zobowiązanemu do alimentacji w dalszej kolejności będzie przysługiwało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, tylko w sytuacji, gdy zobowiązany do alimentacji w pierwszej kolejności legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, bądź gdy takich osób nie ma, nie żyją lub zostały pozbawione praw rodzicielskich i konieczne w tym zakresie jest również posiłkowanie się wykładnią celowościową i systemową omawianych przepisów, przemawiającą za uznaniem, że ograniczenia wynikające z regulacji art. 17 ust 1a u.ś.r. nie powinny mieć zastosowania w sytuacji, gdy preferowany przez ustawodawcę opiekun nie jest w stanie sprawować opieki nad potrzebującym i niezbędne jest podjęcie przez organy próby ustalenia, czy pierwotnie zobowiązany alimentacyjnie ma rzeczywiste możliwości sprawowania opieki nad niepełnosprawnym, biorąc pod uwagę przede wszystkim potrzeby tego ostatniego,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00