Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 sierpnia 2023 r., sygn. I OSK 1753/21

Inne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Jolanta Rudnicka (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Monika Nowicka sędzia NSA Marian Wolanin Protokolant starszy asystent sędziego Małgorzata Ziniewicz po rozpoznaniu w dniu 9 sierpnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Pomorskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 24 czerwca 2021 r. sygn. akt II SAB/Gd 23/21 w sprawie ze skargi A. G. na bezczynność i przewlekłe prowadzenie przez Wojewodę Pomorskiego postępowania w sprawie świadczenia rodzicielskiego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 24 czerwca 2021 r., sygn. akt III SAB/Gd 23/21, po rozpoznaniu skargi A. G. na bezczynność i przewlekłe prowadzenie przez Wojewodę Pomorskiego postępowania w sprawie świadczenia rodzicielskiego, w pkt 1. zobowiązał Wojewodę Pomorskiego do rozstrzygnięcia sprawy w terminie 2 miesięcy od daty otrzymania odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy; w pkt 2. stwierdził, że Wojewoda Pomorski dopuścił się bezczynności i przewlekłego prowadzenia postępowania; w pkt 3. stwierdził, że bezczynność organu i przewlekłe prowadzenie postępowania miały miejsce z rażącym naruszeniem prawa; w pkt 4. przyznał od Wojewody Pomorskiego na rzecz skarżącej sumę pieniężną w wysokości 2.000 zł.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

A. G. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na bezczynność i przewlekłe prowadzenie przez Wojewodę Pomorskiego postępowania w sprawie rozpatrzenia jej wniosku o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego, domagając się, aby Sąd zastosował wszelkie przewidziane ustawą Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, środki w celu usunięcia naruszenia prawa, włącznie ze zobowiązaniem Wojewody do wydania decyzji, a także zasądzenie na jej rzecz odszkodowania.

W uzasadnieniu skarżąca wskazała, że na początku sierpnia 2018 r. złożyła w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w R. wniosek o wypłatę zasiłku rodzicielskiego w związku z urodzeniem w dniu 29 lipca 2018 r. syna F. J. Ojciec małoletniego F. J. zatrudniony był wtedy na terenie Niemiec, więc jej wniosek został przekazany do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego celem dalszego rozpoznania. Po upływie roku nie otrzymała żadnej odpowiedzi, ani też środków, dlatego w dniu 3 sierpnia 2019 r. napisała ponaglenie o przyśpieszenie załatwienia sprawy. Wskazała, że w tym okresie była osobą bezrobotną (nadal jest), pozostawała od kilku miesięcy bez środków do życia. Potrzeby małoletniego syna zaspakajała tylko dzięki pomocy rodziny. Podała, że od półtora roku ma zasądzone alimenty na dziecko w wysokości 300 zł (wyrok Sądu Rejonowego w Kwidzynie z dnia 26 marca 2019 r., sygn. akt III RC 553/18). Następnie, Urząd Marszałkowski w dniu 8 sierpnia 2019 r. zawiadomił ją, że jej sprawą zajmuje się Wojewoda Pomorski, któremu zostały przekazane wszystkie dokumenty, w tym ponaglenie. Podała, że pomimo upływu kolejnego roku Wojewoda nie rozpatrzył jej wniosku. Nie otrzymała żadnej odpowiedzi na swoje pisma, ani decyzji. Zaznaczyła ponadto, że organ, wbrew obowiązkowi wynikającemu z art. 36 K.p.a., nie zawiadomił jej o przyczynach zwłoki, nie poinformował o terminie załatwienia sprawy. W jej ocenie świadczy to o bezczynności i przewlekłości w prowadzeniu przez Wojewodę postępowania zainicjonowanego jej wnioskiem, które miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00