Wyrok NSA z dnia 26 lipca 2023 r., sygn. III OSK 2489/21
Dostęp do informacji publicznej
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) sędzia del. WSA Dariusz Chaciński Protokolant starszy asystent sędziego Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 26 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. sp. z o.o. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 listopada 2019 r. sygn. akt II SA/Gd 413/19 w sprawie ze skargi P. R. na decyzję P. sp. z o.o. z siedzibą w G. z dnia 7 maja 2019 r. L.dz. 2125/2019 w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z 13 listopada 2019 r. sygn. akt II SA/Gd 413/19 wydanym w sprawie ze skargi P. R. na decyzję P. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. z 7 maja 2019 r. L.dz 2125/2019 w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej, na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) oraz art. 200 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302 ze zm.) zwanej dalej "p.p.s.a." uchylił zaskarżoną decyzję (pkt 1) oraz zasądził od P. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. na rzecz skarżącego kwotę 200 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania (pkt 2).
W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że zaskarżoną decyzją P. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G., zwany dalej "Spółką" odmówił udostępnienia skarżącemu informacji publicznej w postaci obowiązującej umowy najmu miejsc postojowych na pierwszej linii przed Terminalem T2, między Spółką a Zrzeszeniem N. oraz informacji o wysokości należnych opłat za najem miejsc oraz wysokości rzeczywistych wpływów z tych opłat w kolejnych latach począwszy od 2000 roku do 2019 roku. Jednak zdaniem Sądu pierwszej instancji Spółka nie wykazała, iż w sprawie zachodziły przesłanki do odmowy udostępnienia wnioskodawcy informacji z uwagi na tajemnicę przedsiębiorcy, o której mowa w art. 5 ust. 2 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępnie do informacji publicznej (Dz. U. z 2018 r., poz. 1330 ze zm.), zwanej dalej "u.d.i.p." W ocenie Sądu uzasadnienie odmowy z powołaniem się na informacje organizacyjne i handlowe oraz wartość gospodarczą przywołane zostało w sposób nieskonkretyzowany, wybiórczy, abstrahujący od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy na rynku. Spółka nie wyjaśniła, do jakiej kategorii informacji przesądzających o tajemnicy przedsiębiorcy należą informacje o wysokości stawek czynszu, czy do informacji handlowych czy organizacyjnych bądź jaką przedstawiają sobą wartość gospodarczą dla przedsiębiorstwa i czy ujawnienie tych informacji, w aktualnej sytuacji przedsiębiorcy i konkretnych realiach rynkowych, mogłoby wywołać negatywne skutki dla prowadzonej przez niego działalności. Ponadto Sąd zwrócił uwagę, że odmowa udostępnienia informacji w zakresie rzeczywistej wysokości wpływów z tytułu opłat za najem miejsc postojowych abstrahowała od analizy, w jaki sposób łączna suma należności Spółki z tytułu najmu mogłaby doprowadzić do aktualnego i faktycznego naruszenia istotnych interesów N. Mając powyższe na uwadze, Sąd pierwszej instancji uznał, że zaskarżona decyzja została wydana z naruszeniem prawa materialnego, tj. art. 5 ust. 2 u.d.i.p. w stopniu mającym wpływ na wynik sprawy, co uzasadniało jej uchylenie.