Wyrok NSA z dnia 24 października 2023 r., sygn. III OSK 2605/21
W przypadku ustalania dodatku specjalnego dla żołnierza zawodowego w ostatnim miesiącu pełnienia służby, zgodnie z § 7 rozporządzenia MON, należy uwzględnić zarówno kwotę dodatku otrzymywanego w przeszłości, jak i aktualną kwotę bazową obowiązującą na dzień zwolnienia ze służby, stosując algorytm przewidziany w przepisach.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak Sędziowie Sędzia NSA Piotr Korzeniowski Sędzia del. WSA Maciej Kobak (spr.) Protokolant: sekretarz sądowy Agnieszka Krysińska-Kłos po rozpoznaniu w dniu 24 października 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 grudnia 2019 roku, sygn. akt II SA/Wa 2338/19 w sprawie ze skargi M.O. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie dodatku służbowego w ostatnim miesiącu pełnienia zawodowej służby wojskowej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 12 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Wa 2338/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: "WSA"), po rozpoznaniu sprawy ze skargi M.O. (dalej: "Skarżąca") na decyzję Ministra Obrony Narodowej (dalej: "Minister") z [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie dodatku służbowego w ostatnim miesiącu pełnienia zawodowej służby wojskowej – oddalił skargę.
Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
W związku z przewidywanym zwolnieniem z zawodowej służby wojskowej, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej decyzją z [...] maja 2019 r. nr [...] przyznał Skarżącej, w ostatnim miesiącu pełnienia zawodowej służby wojskowej, dodatek służbowy w wysokości 900 zł, mając na uwadze, że Skarżąca otrzymywała dodatek służbowy z tytułu pełnienia służby w Jednostce Wojskowej Nr [...] (Jednostce Wojskowej [...]), przez łączny okres ponad 10 lat, ostatnio w kwocie 900 zł miesięcznie.