Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 kwietnia 2023 r., sygn. I OSK 109/23

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Mariola Kowalska Sędziowie: Sędzia NSA Piotr Niczyporuk (spr.) Sędzia del. WSA Anna Wesołowska po rozpoznaniu w dniu 13 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Rozwoju i Technologii od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 października 2022 r., sygn. akt IV SAB/Wa 294/22 w sprawie ze skargi S. M. na bezczynność Ministra Rozwoju i Technologii w przedmiocie stwierdzenia nieważności orzeczenia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 26 października 2022 r. sygn. akt IV SAB/Wa 294/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej również: Sąd I instancji) w sprawie ze skargi S. M. (dalej: również Skarżąca) na bezczynność Ministra Rozwoju i Technologii (dalej również: Minister) w przedmiocie stwierdzenia nieważności orzeczenia w punkcie pierwszym zobowiązał Ministra do rozpatrzenia wniosku Skarżącej o stwierdzenie nieważności orzeczenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w [...] z dnia [...] czerwca 1950 r. nr [...] o wywłaszczeniu nieruchomości położonej w [...], zapisanej w [...], stanowiącej własność S. M. oraz orzeczenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w [...] z dnia [...] września 1950 r. o wykonaniu wywłaszczenia, w terminie 1 miesiąca od dnia doręczenia odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi sprawy. W punkcie drugim Sąd I instancji uznał, że Minister dopuścił się bezczynności w rozpatrywaniu wniosku, o którym mowa w punkcie pierwszym. W punkcie trzecim stwierdził, że bezczynność Ministra miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa. W punkcie czwartym Sąd I instancji przyznał od Ministra na rzecz Skarżącej kwotę tysiąca złotych tytułem sumy pieniężnej. Natomiast w punkcie piątym Sąd I instancji oddalił skargę w pozostałej części.

Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Skarżąca, w imieniu której działa kurator G. M. (dalej również: kurator Skarżącej), wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na bezczynność Ministra w sprawie o stwierdzenie nieważności orzeczenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w [...] z [...] czerwca 1950 r. nr [...] o wywłaszczeniu nieruchomości położonej w [...], zapisanej w KW [...], stanowiącej własność S. M. oraz orzeczenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w [...] z [...] września 1950 r. o wykonaniu ww. wywłaszczenia (dalej również: orzeczenia z 1950 r.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00