Wyrok NSA z dnia 23 lutego 2023 r., sygn. II OSK 2566/21
Cudzoziemcy
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Leszek Kiermaszek Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Miron (spr.) sędzia del. WSA Grzegorz Rząsa Protokolant asystent sędziego Aleksandra Tokarczyk po rozpoznaniu w dniu 23 lutego 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 lipca 2021 r. sygn. akt IV SA/Wa 699/21 w sprawie ze skargi P. K. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia 20 stycznia 2021 r. nr RdU-200-2/S/17 w przedmiocie odmowy nadania statusu uchodźcy oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 20 lipca 2021r., sygn. akt IV SA/Wa 699/21 oddalił skargę P. K. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia 20 stycznia 2021 r., nr RdU-200-2/S/17 w przedmiocie odmowy nadania statusu uchodźcy.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Wnioskiem z dnia 20 stycznia 2020 r. P. K. (obywatelka Kazachstanu, narodowości [...]) zwróciła się do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców (dalej: Szef Urzędu) o udzielenie ochrony międzynarodowej w Rzeczypospolitej Polskiej. Jako powód ubiegania się o ochronę międzynarodową cudzoziemka wskazała, że w kraju pochodzenia była prześladowana przez brata, narkomana, który żądał od niej pieniędzy i groził śmiercią. Problemy zaczęły się od śmierci jej matki w 2018 r. Nikt w Kazachstanie nie chciał jej pomóc, gdyż uważano, że to tylko słowa i nie doszło do przestępstwa. W Polsce mieszka mąż strony, z którym jest bezpiecznie i z którym chce zamieszkać. Brat ma już za sobą wyrok za zabójstwo, za które odbył karę pozbawienia wolności (9 lat). Władze kraju pochodzenia zamknęły brata na 7 dni, by następnie go wypuścić. W kraju pochodzenia cudzoziemka nie ma gdzie żyć bez męża, dlatego nie widzi możliwości relokacji wewnętrznej. Do akt sprawy załączono kopię aktu małżeństwa zawartego zgodnie z prawem muzułmańskim w dniu 3 stycznia 2017 r. pomiędzy cudzoziemką a K. I.