Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 stycznia 2023 r., sygn. I OSK 512/22

Pomoc społeczna

Dnia 26 stycznia 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 8 grudnia 2021 r., sygn. akt II SA/Ke 815/21 w sprawie ze skargi M.G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia 20 sierpnia 2021 r. znak: [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z dnia 8 grudnia 2021 r. (sygn. akt II SA/Ke 815/21) - orzekając na zasadzie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: "p.p.s.a.") - oddalił skargę M. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia 20 sierpnia 2021 r. znak: [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

W skardze kasacyjnej, zaskarżając powyższy wyrok w całości, M. G. podniosła zarzuty:

I. naruszenia prawa materialnego, a mianowicie:

1. art. 151 p.p.s.a. w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 17 ust. 1a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych na skutek ich błędnej wykładni polegającej na:

- zaniechaniu dokonania przez Sąd I instancji wykładani celowościowej art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz art. 17 ust. 1a ustawy o świadczeniach rodzinnych, co spowodowało pominięcie celów ustawy i ograniczenie się do wykładni językowej, podczas gdy niezbędne było dokonanie rozszerzającej, prokonstytucyjnej wykładni przepisów, co skutkowało uznaniem, że stan zdrowia B. G. potwierdzony zaświadczeniami lekarskimi, uniemożliwiający mu sprawowanie opieki nad jego matką oraz ich wieloletni konflikt nie stanowią obiektywnych okoliczności zwalniających B. G.

z obowiązku alimentacyjnego wzglądem Z. G. i powodujących powstanie tego obowiązku po stronie skarżącej;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00