Wyrok NSA z dnia 2 lutego 2023 r., sygn. I OSK 238/18
Odwołanie jest rodzajem podania, a zatem wszelkie regulacje dotyczące braków formalnych podania odnoszą się także do odwołań. Przepis art. 63 § 1 k.p.a. jednoznacznie wskazuje na to, że pozostawienie odwołania bez rozpoznania podlega wyłącznie regulacji art. 64 k.p.a., a nie art. 134 k.p.a. niedopuszczalności odwołania nie należy wiązać z jego brakami formalnymi.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Przybysz Sędziowie: sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 2 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Dolnośląskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 września 2017 r., sygn. akt II SAB/Wr 54/17 w sprawie ze skargi Gminy [...] na bezczynność Wojewody Dolnośląskiego w przedmiocie rozpatrzenia odwołania od decyzji orzekającej o zwrocie nieruchomości oraz o zwrocie odszkodowania pieniężnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu; 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we [...] wyrokiem z dnia 26 września 2017 r. sygn. IV SAB/Wr 54/17 zobowiązał Wojewodę [...] do rozpatrzenia odwołania Gminy [...] z dnia [...] września 2015 r., w terminie 30 dni od daty doręczenia prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy; stwierdził, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; oraz zasądził od Wojewody [...] na rzecz Gminy [...] kwotę [...] zł , tytułem zwrotu kosztów postępowania.