Wyrok NSA z dnia 2 lutego 2023 r., sygn. I OSK 114/21
W przypadku sprzeczności wykładni prawa z decyzją administracyjną, odmienna wykładnia prawa w decyzji nie stanowi rażącego naruszenia prawa i nie daje podstaw do stwierdzenia nieważności decyzji. Brak definicji ustawowej pojęcia "grunt po działalności górniczej" rodzi wątpliwość interpretacyjną, co do granic jego zakresu, i nie stanowi rażącego naruszenia prawa. W związku z tym, zarzuty dotyczące naruszenia art. 129 ust. 1 pkt 5 p.g.g. w zw. z art. 7 i art. 77 k.p.a. są bezpodstawne.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Przybysz Sędziowie: sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 2 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 17 lipca 2019 r., sygn. akt II SA/GI 222/19 w sprawie ze skargi [...] Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie rekultywacji gruntów zdewastowanych działalnością górniczą oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 17 lipca 2019 r. sygn. II SA/Gl 222/19 oddalił skargę [...] Sp. z o.o. w [...] (dalej również jako: "Spółka) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie rekultywacji gruntów zdewastowanych działalnością górniczą.
Skargę kasacyjną od tego wyroku wywiodła Spółka, wyrok ten zaskarżając w całości i zarzucając rażące naruszenie: