Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 listopada 2023 r., sygn. II GSK 2309/22

Sprawy jakości, certyfikacja, dozór

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Marcin Kamiński (spr.) po rozpoznaniu w dniu 7 listopada 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 lutego 2022 r. sygn. akt V SA/Wa 2863/21 w sprawie ze skargi J. O. na decyzję Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych z dnia [...] lutego 2021 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za wprowadzenie do obrotu zafałszowanych artykułów spożywczych nieodpowiadających jakości handlowej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od skarżącego J. O. na rzecz Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 lutego 2022 r., sygn. akt V SA/Wa 2863/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. O. (skarżący, strona) na decyzję Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (GIJHARS) z dnia [...] lutego 2021 r. w przedmiocie kary pieniężnej za wprowadzenie do obrotu zafałszowanych artykułów spożywczych nieodpowiadających jakości handlowej.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy.

W dniach [...] i [...] lipca oraz [...] i [...] sierpnia 2020 r. r. inspektorzy Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (WIJHARS, organ I instancji) w Lublinie przeprowadzili kontrolę w zakresie jakości handlowej dań gotowych w przedsiębiorstwie skarżącego, prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą G. L. J. O., ul. G. [...], [...]-[...] L. Sprawdzeniu zostały poddane następujące artykuły rolno-spożywcze: 1) partia 24 kg pierogów z mięsem (po 400 g); 2) partia 39,9 kg krokietów z kapustą i grzybami (po 350 g). Badania laboratoryjne ww. produktów wykazały, że pierogi z mięsem nie odpowiadały wymaganiom ze względu na obecność MOM, a krokiety z kapustą i grzybami – ze względu na zaniżoną (o 13,1%) zawartość farszu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00