Wyrok NSA z dnia 19 maja 2023 r., sygn. II GSK 174/20
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia del. WSA Marek Krawczak Protokolant Justyna Mordwiłko-Osajda po rozpoznaniu w dniu 19 maja 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B.J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 9 października 2019 r. sygn. akt III SA/Łd 551/19 w sprawie ze skargi B.J. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 12 kwietnia 2019 r. nr 1001-IOA.4246.270.2018.6.MB.UCS w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od B.J. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi 3600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 9 października 2019 r., sygn. akt III SA/Łd 551/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę B.J. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z 12 kwietnia 2019 r. w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
W wyniku kontroli baru "[...]" zlokalizowanego przy stacji paliw [...], prowadzonego przez B.J. (dalej "skarżący"), funkcjonariusze Urzędu Celnego II w Łodzi stwierdzili, że obecne w lokalu urządzenie umożliwiło prowadzenie gier hazardowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 227; dalej "u.g.h."), gdyż urządzenie było eksploatowane w celach komercyjnych, grający nie miał wpływu na wynik gry, który był zależny wyłącznie od urządzenia, w grach padał wygrane rzeczowe polegające na możliwości przedłużenia gry bez konieczności wpłaty stawki za grę, a ponadto urządzenie wypłacało wygrane pieniężne.
W toku postępowania skarżący złożył do akt sprawy skan zawartej przez siebie 15 lutego 2013 r. z K.M. prowadzącym firmę pod nazwą [...], umowy podnajmu 2m2 powierzchni lokalu zlokalizowanego na stacji [...]. Z treści zawartej umowy wynikało, iż skarżący w zamian za czynsz ustalony na kwotę 3.000 zł brutto miesięcznie podnajął część powierzchni lokalu celem wstawienia do niego urządzenia rozrywkowego. Ponadto skarżący był zobowiązany do zapewnienia dopływu energii elektrycznej niezbędnej do funkcjonowania urządzenia, a przerwy w jej dostawie na okres przekraczający 24 godziny, czy też zamknięcie lokalu skutkować miało obniżeniem należnego czynszu o 1/30 za każdy rozpoczęty dzień. Skarżący zobowiązał się do niezwłocznego informowania podnajmującego o każdorazowym fakcie uszkodzenia, czy jakichkolwiek innych nieprawidłowości w funkcjonowaniu urządzenia.