Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 maja 2023 r., sygn. II GSK 367/20

Inne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. WSA Marek Leszczyński Protokolant Klaudia Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 grudnia 2019 r. sygn. akt VI SA/Wa 2194/18 w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. w W. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] września 2018 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. Sp. z o.o. w W. na rzecz Głównego Inspektora Farmaceutycznego 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 23 grudnia 2019 r., sygn. akt VI SA/Wa 2194/18, działając na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie: tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako: "p.p.s.a.") oddalił skargę A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej jako: "skarżąca" lub "spółka") na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] września 2018 r. w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W dniach 14, 15, 18-19 stycznia 2016 r. w aptece "[...]", zlokalizowanej w W. przy [...] prowadzonej przez spółkę została przeprowadzona kontrola doraźna. Na podstawie rejestru kontrahentów z systemu komputerowego ustalono, że apteka nabywała produkty lecznicze w drodze przesunięć międzymagazynowych od aptek należących do tego samego właściciela. W toku kontroli stwierdzono, że na większości przesunięć międzymagazynowych znajdują się produkty lecznicze umieszczone w wykazie produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanowiącym załącznik do obwieszczenia Ministra Zdrowia, w tym produkty termolabilne, np. insuliny. Ustalono również nieprawidłowości w zakresie dokumentacji finansowo-księgowej odnoszącej się do wystawiania faktur sprzedaży produktów leczniczych przez kontrolowaną aptekę na rzecz hurtowni farmaceutycznej B. Sp. z o.o. z siedzibą w G. ul. [...] oraz podmiotów leczniczych C. Sp.z o.o., D. Sp. z o.o., E. Sp. Z o.o., F. Sp. Jawna z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 2211 ze zm.; dalej jako: "u.p.f.")

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00