Wyrok NSA z dnia 13 września 2023 r., sygn. I GSK 1226/22
Egzekucyjne postępowanie; Radiofonia i telewizja
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia NSA Piotr Pietrasz Sędzia NSA Beata Sobocha-Holc (spr.) po rozpoznaniu w dniu 13 września 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Poczty Polskiej S.A. Centrum Obsługi Finansowej w Katowicach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 25 lutego 2022 r. sygn. akt I SA/Lu 385/21 w sprawie ze skargi H. K. na postanowienie Poczty Polskiej S.A. Centrum Obsługi Finansowej w Katowicach z dnia 28 czerwca 2021 r. nr COF.OUR.6375.7739.2021 PO.KK2.ZZ 11605030 w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 25 lutego 2022 r., sygn. akt I SA/Lu 385/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie po rozpoznaniu skargi H. K. (dalej: skarżąca, zobowiązana) uchylił postanowienie Poczty Polskiej S.A. Centrum Obsługi Finansowej w Katowicach (dalej: organ, wierzyciel) z 28 czerwca 2021 r. w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym oraz przyznał wynagrodzenie dla adwokata tytułem wynagrodzenia za pomoc prawną udzieloną z urzędu.
Organ wniósł skargę kasacyjną od wyroku z 25 lutego 2022 r., zaskarżając to orzeczenie w całości, zarzucając:
I. naruszenie prawa materialnego to jest:
- przepisów ustawy z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1689, dalej: u.o.a.), a w szczególności art. 4 ust. 3 u.o.a. przez błędną jego wykładnię oraz przepisów rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 6 lutego 2010 r. w sprawie rodzajów dokumentów oraz wzoru oświadczenia potwierdzających uprawnienia do zwolnień od opłat abonamentowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 480) i przyjęcie, że oświadczenie o spełnieniu warunków do korzystania ze zwolnienia może być dokonane przez abonenta poprzez złożenie oświadczenia w dowolny sposób, skierowanym do dowolnej jednostki organizacyjnej organu, dowolnym pismem, przesłanym listem, bowiem takie pismo jest przecież składane za pośrednictwem placówki pocztowej operatora pocztowego w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe, organu którym jest wierzyciel, stwierdzając m.in.: "Jednak nie można przy tym tracić z pola widzenia okoliczności, że wierzyciel już wcześniej był informowany przez zobowiązaną między innymi o tym, że od 2013 jest emerytką a w 2014 ukończyła 60 lat (...)" i dalej "(..) Co więcej trzeba zauważyć, że adresatem oświadczenia i dokumentów, o których stanowi art. 4 ust. 3 u.o.a., składanych za pośrednictwem placówki pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu Prawa pocztowego, jest wierzyciel. Jeżeli zatem zobowiązana poinformowała wierzyciela o przesłance zwolnienia na piśmie skierowanym do innej jego jednostki organizacyjnej niż placówka pocztowa, wierzyciel nie może zgodnie z prawdą obiektywną twierdzić, że nic nie wie okolicznościach uzasadniających zwolnienie od obowiązku opłacania opłat abonamentowych";