Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2023 r., sygn. II GSK 1134/19

Transport

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Wojciech Sawczuk (spr.) po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 maja 2019 r. sygn. akt III SA/Wr 32/19 w sprawie ze skargi S. M. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 9 listopada 2018 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

I.

Decyzją z 25 lipca 2018 r. nr [...] Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego nałożył na S. M., prowadzącego działalność gospodarcza pod firmą T., karę pieniężną w kwocie 7.000 zł ze względu na stwierdzoną w trakcie kontroli drogowej autobusu marki [...] nr rej [...] w dniu 6 czerwca 2018 r., którym wykonywany był przewóz drogowy osób w ramach linii regularnej S.-J. naruszeń prawa, tj. nie posiadania przez kierującego (nie przedstawienia do kontroli) obowiązującego rozkładu jazdy stanowiącego załącznik do zezwolenia nr [...]1 (kierujący posiadał jedynie zezwolenia [...]2, [...]3 i [...]4 oraz braku wyposażenia autobusu w boczną tablicę kierunkową, dotyczącą trasy, na której wykonywany był przewóz osób.

Po rozpatrzeniu odwołania ukaranego, decyzją z 9 listopada 2018 r. nr [...] Główny Inspektor Transportu Drogowego utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

II.

Po rozpatrzeniu skargi S. M. na ww. decyzję GITD, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z 9 maja 2019 r. sygn. akt III SA/Wr 32/19 oddalił skargę.

W ocenie Sądu organy zasadnie przyjęły, że nie posiadanie przez kierowcę podczas wykonywania przewozu drogowego i nie okazanie w trakcie kontroli obowiązującego rozkładu jazdy stanowi naruszenie art. 87 ust. 1 pkt 2 lit. "a" ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 58 ze zm. - dalej jako u.t.d.) i naruszenie takie zgodnie z art. 92a ust. 1 u.t.d. podlega karze pieniężnej o jakiej mowa w załączniku nr 3 lp. 2.3 w wysokości 2.000 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00