Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 kwietnia 2023 r., sygn. II GSK 980/21

Gra na automacie jest uznawana za losową, jeśli jej wynik zależy w jakimkolwiek stopniu od przypadku, niezależnego od woli i umiejętności gracza, a nie wyłącznie od jego umiejętności. W tym kontekście, nawet częściowy element losowości w grze na automacie przesądza o jej losowym charakterze zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o grach hazardowych.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia del. WSA Wojciech Sawczuk po rozpoznaniu w dniu 4 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "T." Sp. z o.o. w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 stycznia 2021 r. sygn. akt III SA/Po 244/20 w sprawie ze skargi "T." Sp. z o.o. w L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z dnia 13 lutego 2020 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier hazardowych na automatach bez koncesji 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od "T." Sp. z o.o. w L. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu 8.100 (osiem tysięcy sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, wyrokiem z dnia 19 stycznia 2021 r., oddalił skargę T. Sp. z o.o. w L. na Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z dnia 13 lutego 2020 r., w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach bez zezwolenia.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

w wyniku przeprowadzonej w dniu 29 kwietnia 2019 r. kontroli lokalu w R. ujawniono cztery podłączone do zasilania automaty do gier. Przeprowadzony eksperymenty na tych urządzeniach wykazał, że oferowane na nich gry wypełniają przesłanki określone w art. 2 ust. 3 - 5 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 165 ze zm., dalej: u.g.h.).

W związku z tym Naczelnika Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu, decyzją z dnia 14 sierpnia 2019 r., wymierzył skarżącej karę pieniężną w łącznej wysokości 400.000 zł za urządzanie gier hazardowych na 4 automatach, bez koncesji, bez zezwolenia lub bez dokonania wymaganego zgłoszenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00