Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 czerwca 2023 r., sygn. I FSK 2313/18

Podatkowe postępowanie

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia del. WSA Agnieszka Jakimowicz, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 26 maja 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. S.K.A. z siedzibą w Ś. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 maja 2018 r. sygn. akt I SA/Wr 1090/17 w sprawie ze skargi M. S.K.A. z siedzibą w Ś. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu z dnia 18 sierpnia 2017 r. nr 0201-IOV2.4103.122.2017 w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2010 r. oraz od stycznia do kwietnia 2011 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. S.K.A. z siedzibą w Ś. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu kwotę 18.750 zł (słownie: osiemnaście tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 9 maja 2018 r., sygn. akt I SA/Wr 1090/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę M. S.K.A. (dalej "spółka" lub "skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu (dalej "organ") z 18 sierpnia 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia 2010 r. do kwietnia 2011 r.

Sąd pierwszej instancji zaaprobował stanowisko organów podatkowych w zakresie braku prawa spółki do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez FHU B., E. sp. z o.o., C., E.1, T. sp. z o.o., P. sp. z o.o., M. sp. z o.o., R. sp. z o.o., mających dokumentować nabycie wyrobów stalowych, w tym żelazostopów (w szczególności żelazomolibdenu). Trafnie, zdaniem sądu, zakwestionowano także prawo skarżącej do zastosowania stawki VAT 0% do faktur wystawionych przez nią na rzecz E.2, A. s.r.o., C.1 s.r.o., C.2 s.r.o., I. s.r.o. (wcześniej C.3 s.r.o.), B., G. Kft, O. s.r.o., C.4 s.r.o., B.1 s.r.o., mających dokumentować dalszą sprzedaż ww. towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (dalej "WDT"). W ocenie sądu pierwszej instancji organy podatkowe udowodniły w sprawie praktykę zaistnienia oszustwa karuzelowego, jak też określonych fikcyjnych transakcji, w którym to procederze w różnych ogniwach i konfiguracjach faktycznych była skarżąca. Nawet gdyby uznać, że określone transakcje towarowe miały miejsce, to z materiału dowodowego zebranego w sprawie nie wynika, aby spółka podjęła wszelkie działania, jakich można oczekiwać od racjonalnego przedsiębiorcy, celem zabezpieczenia się przed ryzykiem zawarcia transakcji z nieuczciwym kontrahentem (pozbawienie prawa do odliczenia nastąpiło w swej istocie na skutek braku należytej staranności skarżącej).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00