Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 lipca 2023 r., sygn. I FSK 599/23

Podatek od towarów i usług

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia NSA Sylwester Golec (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Dominik Mączyński, po rozpoznaniu w dniu 21 lipca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 listopada 2022 r. sygn. akt VIII SA/Wa 604/22 w sprawie ze skargi K. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 31 maja 2022 r. nr 1401-IOV-5.4103.107.2021.EKu w przedmiocie podatku od towarów i usług za IV kwartał 2017 r. i I kwartał 2018 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok, 2) oddala skargę, 3) zasądza od K. S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 3.700 zł (słownie: trzy tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu pierwszej instancji.

1.1. Wyrokiem z dnia 9 listopada 2022 r., sygn. akt VIII SA/Wa 604/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi K. S. (powoływany dalej jako: skarżący lub podatnik) uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 31 maja 2022 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (podatek VAT) za IV kwartał 2017 r. i I kwartał 2018 r. (wyrok z uzasadnieniem dostępny jest w bazie CBOSA na stronie orzeczenia.nsa.gov.pl).

1.2. W wyroku wskazano, że w rozpoznanej sprawie w postępowaniu podatkowym skarżący przedstawił dowody nabycia 32 pojazdów w postaci umów kupna sprzedaży samochodów na terenie Belgii, Niemiec, Austrii, Francji, Szwecji i Danii. Organy podatkowe zakwestionowały przedstawione dowody i uznały je za nierzetelne odnośnie wskazanych w nich danych sprzedawców. Wnioski o nierzetelności tych dowodów organy podatkowe oparły na informacjach pochodzących od zagranicznych administracji podatkowych, z których wynika m.in., że osoby wskazane na przedłożonych przez skarżącego umowach oraz osoby widniejące w dowodach rejestracyjnych dokonały sprzedaży samochodów na rzecz innych osób niż skarżący. Części z tych osób w ogóle nie udało się zidentyfikować. Organy podatkowe nie zakwestionowały dokonania zakupu samochodów przez skarżącego, ale uznały, że nie nabył tych samochodów od osób wymienionych w umowach. Organy nie kwestionowały samego faktu nabycia tych samochodów przez skarżącego. Konsekwencją tego było przyjęcie, że doszło też do sprzedaży tych pojazdów przez skarżącego. Z uwagi na niemożność ustalenia na podstawie wiarygodnych dokumentów, statusu zbywców samochodów, cen zakupu tych samochodów i marży uzyskanej z ich sprzedaży, obroty ze sprzedaży samochodów opodatkowano na zasadach ogólnych. Wysokość obrotów ze sprzedaży organy ustaliły na podstawie wystawionych przez skarżącego faktur VAT-marża, przyjmując wykazane w tych fakturach ceny jako kwoty brutto transakcji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00