Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 marca 2023 r., sygn. I FSK 1564/22

Podatek od towarów i usług

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia WSA del. Adam Nita (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 31 maja 2022 r. sygn. akt I SA/Łd 50/22 w sprawie ze skargi A.P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 17 listopada 2021 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2016 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A.P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi kwotę 8100 (osiem tysięcy sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 31 maja 2022 r., sygn. akt I SA/Łd 50/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (zwany dalej Sądem I instancji) oddalił skargę A. P., prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą "A." [...] (w dalszej części uzasadnienia określanej jako Podatniczka, Strona lub Skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi (zwanego dalej Organem odwoławczym lub Organem II instancji) z 17 listopada 2021 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2016 r.

Stan faktyczny sprawy został szczegółowo zaprezentowany w uzasadnieniu wyroku Sądu I instancji, dostępnym w CBOS. Istota problemu, jaki w niej zaistniał sprowadza się do tego, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. (dalej określany jako Organ I instancji lub NUS) zakwestionował u Podatniczki odliczenie naliczonego podatku od towarów i usług, wynikającego z faktur wystawionych jej przez trzech kontrahentów: B. Sp. z o.o., F. Sp. z o.o. i P. Sp. z o.o. Stało się tak, gdyż uznał on, że faktury wystawione przez te podmioty nie dokumentują rzeczywistego przebiegu zdarzeń gospodarczych. Jednocześnie NUS wskazał, że brak jest przesłanek pozwalających stwierdzić należytą staranność Podatniczki w doborze przez nią jej partnerów gospodarczych. W konsekwencji, w ocenie Organu I instancji, faktury pochodzące od trzech wspomnianych kontrahentów Skarżącej stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane pomiędzy wskazanymi na nich podmiotami i, jako nierzetelne, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku. Zapatrywanie to podzielił Dyrektor Izby Administracji Skarbowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00