Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 lutego 2023 r., sygn. I FSK 2135/19

Podatek od towarów i usług

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Elżbieta Olechniewicz, , po rozpoznaniu w dniu 14 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 7 czerwca 2019 r., sygn. akt I SA/Wr 63/19 w sprawie ze skargi A. D. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 listopada 2018 r., nr 0112-KDIL2-1.4012.481.2018.2.SS w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. D. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 7 czerwca 2019 r., sygn. akt I SA/Wr 63/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę A. D. (dalej skarżący, wnioskodawca) na indywidualną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 listopada 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (ww. wyrok oraz inne orzeczenia sądów administracyjnych przywołane w niniejszym uzasadnieniu opublikowane zostały w bazie internetowej NSA: www.orzeczenia.nsa.gov.pl).

1.2. Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie, Sąd pierwszej instancji wskazał, że spór w niniejszej sprawie dotyczył kwestii, czy skarżący, będący rolnikiem indywidualnym, jest podatnikiem VAT z tytułu sprzedaży działek (wraz z udziałem w działce drogowej), powstałych po podziale działki nabytej w drodze darowizny, która w chwili nabycia stanowiła działkę rolną, a obecnie, według zmienionego planu zagospodarowania przestrzennego, ma przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową. Organ stanął na stanowisku, że ze względu na fakt zbywania nieruchomości stanowiących majątek wykorzystywany w działalności gospodarczej prowadzonej przez skarżącego (działalności rolniczej), jak również z uwagi na charakter działań skarżącego, mający znamiona działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami, będzie on posiadał status podatnika VAT z tytułu sprzedaży przedmiotowych działek. Skarżący zajął stanowisko przeciwne, akcentując brak profesjonalnego działania w zakresie sprzedaży działek oraz nieistotność dla sprawy kwestii swojego statusu jako rolnika indywidualnego. Sąd pierwszej instancji częściowo podzielił argumentacje organu wskazując, że co prawda nie jest uzasadnione stanowisko organu, w którym wiąże on kwestię podlegania opodatkowaniu VAT omawianych czynności zbycia działek ze statusem skarżącego jako czynnego, zarejestrowanego podatnika VAT z tytułu prowadzenia działalności rolniczej i z okolicznością zbycia nieruchomości wykorzystywanych w tej działalności oraz, że nieuzasadnione jest stanowisko organu, że wskazane we wniosku o wydanie interpretacji czynności polegających na podziale nieruchomości, wydzieleniu dróg wewnętrznych i skorzystaniu z usług pośrednika może być uznane za działania wskazujące na profesjonalny charakter, jednakże, należy zgodzić się z organem, że podłączenie przez skarżącego działek do sieci energetycznej przesądza o uznaniu działań strony za działania podobne do tych podejmowanych przez profesjonalne podmioty. Powyższe skutkowało przyjęciem, że z tytułu podejmowanych czynności sprzedaży przedmiotowych działek skarżący będzie posiadał status podatnika VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00