Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 lutego 2023 r., sygn. I FSK 1991/18

Podatkowe postępowanie; Podatek od towarów i usług

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia del. WSA Elżbieta Olechniewicz, Protokolant Justyna Papiernik, po rozpoznaniu w dniu 14 lutego 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. sp. z o.o. w D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 14 lutego 2018 r., sygn. akt I SA/Bd 713/17 w sprawie ze skargi M. sp. z o.o. w D. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 5 maja 2017 r., nr 0401.IOV.4103.4.2017 w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2012 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. sp. z o.o. w D. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy kwotę 25.000 (słownie: dwadzieścia pięć tysięcy) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 14 lutego 2018 r., sygn. akt I SA/Bd 713/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.), dalej "P.p.s.a.", oddalił skargę M. sp. z o.o. (dalej "Spółka" lub "Skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy (dalej "organ odwoławczy" lub "organ") z 5 maja 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2012 r. oraz oddalił wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji.

Sąd pierwszej instancji podzielił ocenę organów podatkowych co do tego, że Skarżącej nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez A. sp. z o.o. tytułem dostaw oleju napędowego oraz cukru i granulatu zielonej herbaty rozpuszczalnej, a także faktur wystawionych przez spółki z ograniczoną odpowiedzialnością: C., M.1, G. oraz T. – tytułem dostaw mieszanki spożywczej cukru i granulowanej zielonej herbaty rozpuszczalnej. Faktury te były bowiem "puste", gdyż Spółka po pierwsze nie nabyła w rzeczywistości oleju napędowego, tylko olej smarowy, a po drugie - w przypadku faktur dokumentujących nabycie mieszanki spożywczej, cukru i granulatu zielonej herbaty - wystawieniu faktury nie towarzyszył w ogóle obrót towarem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00