Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 31 stycznia 2023 r., sygn. III FSK 1078/22

Zabezpieczenie zobowiązań podatkowych

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Sędzia NSA Dominik Gajewski, Sędzia WSA (del.) Bogusław Woźniak, po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 22 marca 2022 r. sygn. akt I SA/Wr 835/21 w sprawie ze skargi I. S.A. z siedzibą we W., na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu z dnia 18 czerwca 2021 r. nr [...] w przedmiocie zabezpieczenia zobowiązań podatkowych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu na rzecz I. S.A. z siedzibą we W. kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 22 marca 2022 r., I SA/Wr 835/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu na skutek skargi I. S.A. z siedzibą we W. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu z 18 czerwca 2021 r. w przedmiocie zabezpieczenia zobowiązań podatkowych, uchylił zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z 29 kwietnia 2021 r.

W skardze kasacyjnej organ zarzucił:

I. na podstawie art. 174 pkt 2 p.p.s.a. naruszenie przepisów postępowania:

1. art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) w zw. z art. 133 § 1 w zw. z art. 141 § 4 ppsa w zw. z art. 155 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjny w administracji, (Dz.U. z 2020 r., poz. 1427 ze zm., dalej: u.p.e.a.) w zw. z art. 33 § 2 i § 4 o.p. poprzez uchylenie postanowień organów obu instancji i uznanie, że brak było przesłanek dopuszczalności zabezpieczenia, a w konsekwencji brak było podstaw do wszczęcia postępowania zabezpieczającego, podczas gdy zaistniały podstawy o wszczęcia postępowania zabezpieczającego, albowiem decyzja o zabezpieczeniu organu pierwszej instancji funkcjonowała w obrocie prawny, gdyż weszła do obrotu prawego z dniem doręczenia i nie została z niego wyeliminowana ani przez sąd ani przez organ administracyjny, co w konsekwencji powinno doprowadzić do oddalenia skargi;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00