Wyrok NSA z dnia 18 stycznia 2023 r., sygn. I FSK 797/19
Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Sędzia NSA Roman Wiatrowski, , po rozpoznaniu w dniu 18 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 stycznia 2019 r. sygn. akt III SA/Gl 908/18 w sprawie ze skargi J. GmbH z siedzibą w Niemczech na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 czerwca 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz J. GmbH z siedzibą w Niemczech kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 7 stycznia 2019 r., sygn. akt III SA/Gl 908/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił zaskarżoną przez J. GmbH [...] w Niemczech interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 czerwca 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniósł organ podatkowy. Wyrok zaskarżył w całości, zarzucając naruszenie:
I. przepisów prawa materialnego poprzez ich błędną wykładnię tj. art. 28b ust. 1 i 2 w zw. z art. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz.1221, dalej: "ustawa o VAT"), w zw. z art. 11 rozporządzenia wykonawczego w zw. z art. 44 dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE. L 06. 347. 1) poprzez uznanie przez Sąd, że nabywane przez J. GmbH [...] w Niemczech (dalej: "spółka" lub "skarżąca") usługi od partnera w Polsce nie będą opodatkowane w Polsce tylko w Niemczech, gdyż spółka nie stworzyła w Polsce przy udziale partnera świadczącego usługi pakowania, konfekcjonowania oraz magazynowania, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ nie zatrudnia pracowników, a pracownicy partnera w Polsce nie działają w imieniu skarżącej, ani na jej rzecz oraz nie mają swobody działania ani prawa decyzji i wykonują wyłącznie czynności techniczne zlecone przez skarżącą, gdy tymczasem, wszystkie elementy przedstawionego w sprawie stanu faktycznego wskazują, że skarżąca posiada na terenie Polski stałą oraz odpowiednią strukturę w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, poprzez usługi świadczone skarżącej przez partnera w Polsce, którego działalność skarżąca nadzoruje i weryfikuje, umożliwiające dokonywanie dostaw towarów tj. dystrybucję obuwia i wyrobów skórzanych poprzez wykorzystywanie stworzonego w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności. Tym samym należy stwierdzić, że nabywane przez skarżącą usługi od partnera w Polsce będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług w Polsce,