Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 stycznia 2023 r., sygn. I FSK 1785/18

Podatek od towarów i usług

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 20 stycznia 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. sp. z o.o. z siedzibą w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 20 września 2017 r. sygn. akt I SA/Po 343/17 w sprawie ze skargi W. sp. z o.o. z siedzibą w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 27 grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień, maj i czerwiec 2013 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od W. sp. z o.o. z siedzibą w L. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu kwotę 11 250 (jedenaście tysięcy dwieście pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 20 września 2017 r., sygn. akt I SA/Po 343/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę W. sp. z o.o. w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 27 grudnia 2016 r. o nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień, maj i czerwiec 2013 r.

Z uzasadnienia powyższego rozstrzygnięcia wynika, że Sąd I instancji zaaprobował stanowisko organów podatkowych, które w oparciu o art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) pozbawiły skarżącą spółkę prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez C. P. sp. z o.o. oraz P. T. [...] sp. j., których przedmiotem była dostawa oleju napędowego na tej podstawie, że powyższe faktury nie dokumentują rzeczywistych transakcji gospodarczych. Organy uznały nadto, że istniały podstawy do obciążenia skarżącej spółki obowiązkiem zapłaty podatku wykazanego w fakturach wystawionych przez nią na rzecz C. O. T. s.r.l. i F. H. – U. [...], na zasadzie art. 108 ust. 1 cyt. ustawy, zwłaszcza że cena sprzedaży okazała się niższa od ceny zakupu. Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika jednoznacznie, że spółka C. P., ani jej rzekomi dostawcy nie dysponowali olejem napędowym, a wydane w innych postępowaniach decyzje podatkowe potwierdziły, że nie prowadziły żadnej realnej działalności gospodarczej, nie miały koncesji na obrót paliwami ciekłymi, były tzw. znikającymi podatnikami, nie składającymi deklaracji VAT i nie rozliczającymi podatku. Ich działalność ograniczała się wyłącznie do wystawiania pustych faktur. W odniesieniu natomiast do spółki T. przeprowadzenie czynności sprawdzających okazało się niemożliwe. Pomiędzy powyższymi podmiotami, powiązanymi niejednokrotnie poprzez osobę A. I., dochodziło do transakcji łańcuchowych. Ustalono nadto, że spółka świadomie przyjmowała do rozliczeń nierzetelne faktury.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00