Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 stycznia 2023 r., sygn. II FSK 943/22

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Anna Dumas Sędzia del. WSA Agnieszka Olesińska po rozpoznaniu w dniu 18 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 27 maja 2022 r. sygn. akt I SA/Lu 198/22 w sprawie ze skargi M. D. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 lutego 2022 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uwzględnił skargę M. D. i uchylił postanowienia Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:

We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skarżący podał, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi informatyczne i która ma na celu wytworzenie nowych, ulepszonych produktów, procesów lub usług przez tworzenie kodów źródłowych stanowiących zapis oprogramowania. Zawarł kilka umów o współpracy z polskimi spółkami oraz spółką z siedzibą w W., w ramach których przenosił na zleceniodawcę autorskie prawa majątkowe do wytworzonych utworów na polach eksploatacji określonych w umowie. Otrzymywał wynagrodzenie w formie zryczałtowanej stawki za dzień roboczy i w celu jego obliczenia prowadził ewidencję projektu określającą wykonywane czynności, etap projektu i ilość poświęconego czasu. Zadał pytania, czy jest to działalność badawczo-rozwojowaa w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w związku z art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128, dalej: u.p.d.o.f.), czy będzie mógł zastosować stawkę podatku w wysokości 5% do dochodu uzyskiwanego z tytułu przeniesienia autorskiego prawa majątkowego do programu komputerowego oraz czy w przypadku braku możliwości alokowania konkretnego kosztu bezpośrednio do przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży autorskiego prawa do programu komputerowego, koszt ten może zostać uwzględniony przy obliczaniu dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 u.p.d.o.f., proporcjonalnie w stosunku, w jakim pozostaje wysokość przychodó w ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej do łącznych przychodów – zajmując stanowisko, że działalność ta spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, ponieważ prace mają charakter twórczy, systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) i związane są z wykorzystywaniem i rozwijaniem wiedzy; w związku z tym do dochodów z przeniesienia autorskich praw majątkowych ma zastosowanie 5% stawka podatku dochodowego, a koszt niemożliwy do alokowania bezpośrednio do przychodów uzyskanych ze sprzedaży tych praw może być uwzględniony w sposób proporcjonalny do łącznych przychodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00