Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 września 2022 r., sygn. II OSK 2983/19

Nietezowane

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Robert Sawuła Sędziowie: Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński (spr.) Sędzia del. WSA Jan Szuma po rozpoznaniu w dniu 27 września 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej K. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 5 kwietnia 2019 r. sygn. akt II SA/Gl 953/18 w sprawie ze skargi K. Z. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia 3 września 2018 r. nr WINB-WOA.7721.370.2018.JM w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 kwietnia 2019 r., sygn. akt II SA/Gl 953/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę K. Z. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia 3 września 2018 r., nr WINB-WOA.7721.370.2018.JM w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego.

Powyższy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w M. prowadził postępowanie w sprawie samowolnej realizacji budynku na działce nr [...], położonej w M.. W trakcie czynności kontrolnych organ ustalił, że na nieruchomości tej posadowiony jest budynek pełniący funkcję biurową, o wymiarach 2,6 m x 6,2 m i wg oświadczenia właściciela K. Z. (nazywanego dalej inwestorem) został zrealizowany ok 2013 r. Inwestor nie posiada pozwolenia na budowę spornego obiektu ani zgłoszenia. Obiekt zrealizowano w odległości od 1,34 do 1,43 m od granicy z sąsiednią nieruchomością.

Organ pierwszej instancji uznał, że sporny budynek powstał w warunkach samowoli budowlanej i wszczął wobec niego postępowanie w oparciu o art. 48 ustawy Prawo budowlane. W ramach prowadzonego postępowania organ ustalił, że sporny obiekt posadowiony jest na terenie oznaczonym w obowiązującym dla miejsca jego posadowienia planie zagospodarowania przestrzennego symbolem 67Z, który ma przeznaczenie podstawowe - tereny zieleni nieurządzonej oraz przeznaczenie dopuszczalne - tereny rolnicze, tereny łąk i pastwisk, tereny wód powierzchniowych śródlądowych, tereny zieleni izolacyjnej, infrastruktura techniczna, a na terenie tym istnieje obowiązek utrzymania istniejącej zieleni łęgowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00