Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 lipca 2022 r., sygn. I OSK 1845/21

Stan bezrobocia jako przesłanka uzyskania świadczeń pomocowych i stan świadczący o trudnej sytuacji życiowej musi poddawać się weryfikacji, przezwyciężeniu i musi umożliwiać ocenę, czy osoba podejmuje kroki w celu jego przezwyciężenia. Do tych celów najdogodniejsze jest odwołanie się do rozumienia tego terminu uwzględniającego regulacje dotyczące rynku pracy i zatrudnienia. Nie jest błędna wykładnia art. 38 ust. 1 u.p.s. w zakresie przesłanki bezrobocia, skoro skarżący utracił status osoby bezrobotnej z powodu niestawiennictwa w Urzędzie Pracy, to nie jest osobą bezrobotną i w konsekwencji nie spełnia przesłanki uzyskania świadczenia w postaci bezrobocia.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) Sędziowie sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka po rozpoznaniu w dniu 21 lipca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej I. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 10 czerwca 2021 r. sygn. akt II SA/Sz 122/21 w sprawie ze skargi I. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] grudnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku okresowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z 10 czerwca 2021 r., II SA/Sz 122/21, oddalił skargę I. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z [...] grudnia 2020 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza T. z [...] października 2020 r. w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku okresowego.

W skardze kasacyjnej skarżący zaskarżył wyrok Sądu I instancji w całości, wnosząc o jego uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji, a także o przyznanie od Skarbu Państwa na rzecz pełnomocnika skarżącego kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, albowiem koszty te nie zostały uiszczone w całości ani w części. Skarżący kasacyjnie zrzekł się przy tym przeprowadzenia rozprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00