Wyrok NSA z dnia 3 sierpnia 2022 r., sygn. I OSK 1883/21
Dnia 3 sierpnia 2022 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maciej Dybowski Sędziowie: sędzia NSA Monika Nowicka sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 3 sierpnia 2022 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 19 stycznia 2021 r., sygn. akt II SA/Gl 1171/20 w sprawie ze skargi J. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lipca 2020 r., nr [...] w przedmiocie częściowego umorzenia nienależnie pobranych świadczeń pielęgnacyjnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 stycznia 2021 r., II SA/Gl 1171/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę J. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] lipca 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy częściowego umorzenia kwoty nienależnie pogranych świadczeń pielęgnacyjnych.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniosła J. P., zaskarżając wyrok w całości i zarzucając naruszenie:
1. prawa materialnego, o którym mowa w art. 174 pkt 1 p.p.s.a. przez niezastosowanie art. 30 ust 9 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.2020.111 ze zm.), dalej jako "u.ś.r.", wbrew istniejącym w przypadku skarżącej J.P. przesłankom jego zastosowania tj. wobec jej szczególnie trudnej sytuacji życiowej i zdrowotnej, a to z uwagi na jej wiek – 71 lat, utratę sił i stale pogarszający się stan zdrowia (w związku z chorobą zwyrodnieniową stawów kończyn górnych i dolnych oraz kręgosłupa, reumatyzmem, chorobami układu moczowego z nietrzymaniem moczu, nadkwasotą i nieżytem żołądka), przy stale rosnącym obciążeniu skarżącej dźwiganiem podczas opieki nad córką A. P., która coraz więcej waży i wymaga pomocy we wszystkich czynnościach związanych z zaspokajaniem jej podstawowych potrzeb życiowych, jak ubrania się, umycia, jedzenia i pomocy w przemieszczaniu się na wózku inwalidzkim (przy usadzaniu i pchaniu wózka z córką), pomocy przy zmianie pozycji i ułożeniu w łóżku lub na wózku w celu profilaktyki antyodleżynowej, trudną sytuacją rodzinną skarżącej prowadzącej gospodarstwo domowe z mężem J. P. urodzonym w 1945 r. i opieką nad niepełnosprawną córką A. P. urodzoną w 1978 r. z czterokończynowym porażeniem dziecięcym mózgowym oraz skromną sytuacją majątkową rodziny tj. przy dochodach pozwalających wyłącznie na oszczędne utrzymanie się z miesiąca na miesiąc, bez możliwości zaoszczędzenia większej kwoty i corocznym zakupie opału na zimę finansowanym z pożyczek, przy braku jakichkolwiek oszczędności i cennych zbywalnych ruchomości oraz zamieszkiwaniu w niezbywalnym domu przystosowanym ze środków PFRON do potrzeb niepełnosprawnej córki A.P., położonym na nieruchomości stanowiącej majątek wspólny skarżącej i jej męża J. P. – pełnomocnika prywatnego skarżącej, a składającej się z dwóch działek geodezyjnych przy ul. K. [...] w S. i braku możliwości swobodnego dysponowania drugą nieruchomością skarżącej stanowiącą jej majątek odrębny (spadkowy), a położonej przy ul. P. [...] w S. i zabudowanej budynkiem mieszkalnym stanowiącym nakład (przenoszący wartość gruntu) syna T. P. na tą nieruchomość, o kształcie działki wykluczającym jej podział fizyczny;